Majstrovstvá Slovenska v karate a kobudo 2019

500

V Šali dňa 9.11.2019 skončila tohtoročná sezóna karatistov Slovenskej federácie karate a kobudo. Nechýbali ani pretekári CVČ ZŠ Gorazdova z Púchova a podarilo sa im získať aj tie najcennejšie medaily.

Turnaje SFKBU tradične začínajú súťažami kobudo a kata najmladších vekových kategórií. Tu sme získali dve z troch zlatých medailí. V najnáročnejšej kategórii, cvičenie kobudo s dlhými zbraňami, s prevahou vybojoval zlato dlhoročný reprezentant SR a Púchova Michal Kunst. Neskôr ku zlatu v kobudo pripojil aj zlato v najcennejšej kategórii Kata muži.

Druhý, kto priniesol do Púchova zlatú medailu, tentoraz v kategórii kata chlapci do 9.rokov bol Maťko Jancík. Druhý veľmi dobrý Púchovčan v tejto kategórii bol Maťko Behro na 4. mieste. V dievčenskej kategórii do 9 rokov po mimoriadnom výkone skončila Nikol Arany na štvrtom mieste. Nikol je mimoriadny talent a pracant, preto je len otázkou času medailové umiestenie.

O vekovú kategóriu vyššie doplatil Rado Čač na to, že štartoval ako prvý. Rozhodcovia si na ňom nastavovali známky a skončil na štvrtom mieste. Hoci podľa jeho trénera patril k dvom najlepším v kategórii. V tejto kategórii získal Púchovčan Jakub Hikl pomerne spoľahlivo striebornú medailu.

Ďalšie strieborné medaily získala Nikol Arany, Matej Behro a Matej Jancík v cvičení družstiev kata a Terézia Rosinová v kata dorasteniek. Vanesa Iman Kebisová získala striebro v kumite dorasteniek a spolu s družstvom Starej Bystrice aj bronz v súťaži družstiev. Bronz získal v kata 15 ročných chlapcov Filip Máček. Filip spolu s Michalom Kunstom odviedli aj výbornú robotu ako kouči mladších pretekárov.

Posledná medaila je bronz Viktórie Turzovej. Viki bola v podobnej pozícii, ako je dnes Nikol. Cvičila kata veľmi čisto a technicky, avšak bez medaily. Po rade turnajov konečne, zaslúžene, skončila na medailovej pozícii. V družstve Púchova podali aj ďalší pretekári dobré výkony, hoci bez medaily. Ale tak ako Viki, musia počkať do budúcej sezóny. Dúfajme, že bude aspoň tak úspešná, ako tohtoročná.

František Komora