Mažoretky „dotiahnu“ do Púchova 4000 návštevníkov z celej Európy

611

Na začiatku júla zažije Púchov masovú medzinárodnú návštevu. Od 7. júla je naše mesto hostiteľom Majstrovstiev Európy (ME) v mažoretkovom športe. Očakáva sa, že do Púchova príde asi 4 000 návštevníkov z celej Európy, pričom samotnej súťaže sa zúčastní 90 zoskupení z 12 krajín, vrátane domácich mažoretiek.

Rozsiahla spoluorganizácia

Na organizácii sa priamo v Púchove podieľa asi 50-členný tím rodičov a dobrovoľníkov Centra voľného času (CVČ) Včielka a Asociácie mažoretkového športu Slovenskej republiky v spolupráci s ďalšími mestskými organizáciami. Záštitu nad podujatím prevzalo Mesto Púchov i Trenčiansky samosprávny kraj. O konkrétnych disciplínach nás informovala riaditeľka CVČ Včielka Alena Strýčková:„13. ročník ME v mažoretkovom športe je postupová súťaž mažoretiek z európskych krajín, ktoré sú registrované v MAJORETTE-SPORT WORLD FEDERATION a postúpili umiestnením na prvých troch priečkach v rámci svojich národných kôl. Súťaží sa v deviatich disciplínach podľa druhu náčinia. V týchto disciplínach je možné súťažiť ako jednotlivec , v dvojici i trojici, v mini formácii so 4 – 7 súťažiacimi a veľkej formácii, ktorá obsahuje 8 – 25 členov. Súťaž je tiež rozdelená do troch vekových kategórií od 7 do 25 rokov. Umiestnenie na prvých troch priečkach tejto súťaže je miestenkou na Majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v septembri 2016 v chorvátskom meste Poreč.“

Výborná príležitosť pre Púchov

Organizovaním ME sa Púchov zaradí medzi mestá ako poľské Opole, maďarské Tatabánya, chorvátske Poreč či české Brno. Už v stredu 6. júla je medzi 17.30 a 18.30 hod. plánovaný slávnostný pochod mažoretiek ulicami Požiarna a Štefánikova, ktoré budú z tohto dôvodu pre dopravu uzavreté. Samotná súťaž sa začne vo štvrtok 7. júla o 9.00 hod. slávnostným ceremoniálom na zimnom štadióne, kde budú náš región pred medzinárodnou účasťou reprezentovať folklórny súbor Váh s Ľudovou hudbou Ivana Sadloňa a nemal by chýbať ani typický hudobný nástroj fujara-trombita, na ktorom zahrá ľudová skupina Javorník z Lúk. ME potrvajú do nedele 10. júla na zimnom štadióne každý deň v čase od 9.00 hod do 18.00 hod. „Vstup je pre návštevníkov zdarma, a týmto chceme všetkých srdečne na ME pozvať, aby sa prišli nielen pozrieť, ale i povzbudiť,“ uviedla Strýčková a dodala:„Púchovčanov chceme týmto tiež poprosiť o zhovievavosť v doprave, prípadne o pomoc, ak by niekto potreboval poradiť, usmerniť či už k zimnému štadiónu alebo do ubytovacích zariadení. Prosíme tiež prevádzky mesta Púchov, aby boli na turistov pripravení, oprášili svoje znalosti z cudzích jazykov, prípadne pripravili nápojové lístky v angličtine.“ Pre Púchov sú ME v mažoretkovom športe výbornou príležitosťou zviditeľniť sa nielen po organizačnej a súťažnej stránke, ale môžu byť i výbornou reflexiou v oblasti turistického ruchu.

-pam-

foto: M. Škulec