Medzi Mladými reportérmi pre životné prostredie sa Púchovčania nestratili

221

Tri umiestnenia v elitnej trojici a jednu mimoriadnu cenu získali žiaci Základná škola Mládežnícka v Púchove v tohtoročnej edícii celoslovenskej súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie.

V kategórii Reportážna fotografia 11 – 14-ročných mladých reportérov triumfovala Petra Vraníková s fotoreportážou nazvanou Práca, ktorá nevonia.

V rovnakej vekovej kategórii v Kampaňovej fotografii odborná porota prvenstvo prisúdila Barbore Svitkovej za fotografiu Obetavá. V kategórii Video 11 – 14-ročných reportérov získalo kvarteto žiakov ZŠ Mládežnícka v Púchove (Barbora Svitková, Simona Zboranová, Petra Vraníková, Marek Monček) tretie miesto za video Práca, ktorá nevonia. Špeciálnu cenu Zelená škola za fotografiu Práca, ktorá nevonia si odniesla Petra Vraníková.

Súťaž v roku 2020 priniesla predovšetkým zodpovednosť v čase COVID-19 pandémie, ale aj tlak na samosprávy, aby chránili životné prostredie. Do súťaže mladí reportéri prihlásili 58 reportážnych článkov, fotografií a videí. Výsledky sú pozvánkou do sveta mladých ľudí, ktorí to životným prostredím nevzdávajú a ukazujú, že chodiť protestovať na námestia nestačí.

Práce mladých reportérov v školskom roku 2019/20 spájajú nielen rúška, ale aj príbehy občianskej participácie. V projekte OBJEKTív21 – Mladí reportéri pre občiansku spoločnosť sa kancelária programu tento rok zamerala práve na aktívne občianstvo. „Vidíme, že Mladí reportéri viac „obťažovali“ úrady svojimi zvedavými otázkami a návrhmi konkrétnym riešení.

K téme klimatickej zmeny ma potešil článok od Adriány Henčekovej Využívanie zrážkovej vody prináša mestám výhody, v ktorom približuje adaptačné opatrenia a je inšpiratívny pre všetky samosprávy na Slovensku. Teší ma aj guráž mladých z novozapojenej školy v Novej Bani, ktorí oslovili primátora mesta a riaditeľa technických služieb a v reportáži Hora plastov riešili problém netriedenia plastového odpadu v zbernom dvore. Viaceré reportáže sú rovno hotové do profesionálnych médií a čakáme, že ich preberú,“ uviedol Richard Medal, člen poroty a poslanec Mestského zastupiteľstva v Trenčíne.

Ďalšia členka poroty, klimatická aktivistka a bývalá hovorkyňa Greenpeace Lucia Szabová, oceňuje najmä zodpovednosť a dôraz na hľadanie riešení: „Som spokojná, že vidím, ako reportéri idú rokmi stále viac do hĺbky a venujú sa viac riešeniam ohľadom toho, ako chrániť našu planétu. Lokálne potraviny, množstvo nových pohľadov na odpady, ktoré produkujeme, činnosť človeka a jeho zodpovednosť. Myslím, že v mnohom sa od nich môžeme my dospelí poučiť.“

Odpad ľudí väčšinou nezaujíma, sú radi, ak im z domu zmizne a majú čisto. Niekedy je však nevyhnutné zaujímať sa aj o veci, ktoré sa dejú akosi samé a automaticky. „Veľmi oceňujem, že sa mladí reportéri nebáli vykročiť zo svojej komfortnej zóny a na vlastnej koži skúsiť, aké je to dotrieďovať odpad. Popri práci, ktorá naozaj nevonia, sami zistili a prostredníctvom reportáže Práca, ktorá nevonia ostatným ukázali, aké máme v nakladaní s odpadom na Slovensku ešte stále rezervy,“ uviedla porotkyňa Katarína Kretter z ENVI-PAK.

Žiaci z Cirkevnej základnej školy Narnia v Bratislave pracovali na téme cigaretových ohorkov viac ako rok. V reportáži Toxické jednohubky vysvetľujú environmentálne riziká najprehliadanejšieho jednorazového plastu a ukazujú svoju odhodlanosť dosiahnuť systému zmenu v spolupráci s magistrátom mesta Bratislava. Koordinátorke programu Klaudia Medalová ocenila ich snahu zviditeľniť problém: „Naši mladí reportéri z Narnie v spolupráci s europoslancom Martinom Hojsíkom vymysleli osvetovú kampaň, kedy ohorky na experimentálnej zastávke v území 1m2 vyznačili „jednohubkovými“ zástavkami a pridali infotabuľku. Páči sa mi ich odhodlanie dotiahnuť projekt do konca.

I keď podľa magistrátu vyznačenie miest pre fajčiarov pri zastávkach nie je reálne, žiaci sú odhodlaní hovoriť s primátorom Vallom o prijatí opatrení. Držíme im palce.“

Mladí reportéri opäť priniesli nové témy a zodpovedne mapovali aj dopady koronakrízy na náš život. Silou programu je, že nastavajú dospelým zrkadlo. Ako sa posunúť od triedenia odpadu k jeho minimalizácii, nahradiť dovozové potraviny lokálnymi či vymeniť polystyrén pri zatepľovaní za prírode bližšie alternatívy. Vyrastajú z nich aktívni a environmentálne zodpovední občania, pred ktorými majú dospelí i pracovníci verejnej správy rešpekt.

Víťazné práce postupujú do medzinárodného kola, výsledky budú známe v septembri 2020. Do programu je zapojených 45 krajín z celého sveta.

Víťazi jednotlivých kategórií

Reportážna fotografia 11-14: Práca ktorá nevonia, Petra Vraníková, ZŠ Mládežnícka, Púchov

Reportážna fotografia 15-18: Zodpovednosť nie je len o rúškach, Ľudmila Slivová, bilingválna sekcia Spojenej školy Dominika Tatarku 4666/7, Poprad

Reportážna fotografia 19-25: Na love, Adriána Henčeková, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave

Kampaňová fotografia 11-14: Obetavá, Barbora Svitková, ZŠ Mládežnícka Púchov

Kampaňová fotografia 15-18: Tvárime sa vs. správame sa ekologicky, Samuel Kuchta, Gymnázium M. R. Štefánika, Nové Mesto nad Váhom

Fotopríbeh 11-14: Hádaj, čo sem nepatrí, Michaela Hermanová, Leo Klein, Emil Slimák, Patrik Poltársky, CZŠ Narnia, Beňadická 38, Bratislava

Fotopríbeh 15-18: Zjedené kilometre, Ľudmila Slivová, Spojená škola, Dominika Tatarku 4666/7

Článok 11-14: Toxické jednohubky, Michaela Hermanová, Leo Klein, Emil Slimák, Patrik Poltársky, CZŠ Narnia, Beňadická 38, Bratislava

Článok 15-18: Novovešťania žiadajú zlepšenie zberu starého šatstva, Ľudmila Slivová a Timea Dimitrovova, Spojená škola, Dominika Tatarku 4666/7, 058 01 Poprad, Gymnázium, Školská 7, 052 01 Spišská Nová Ves

Článok 19-25: Využívanie zrážkovej vody prináša mestám výhody, Adriána Henčeková, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave

Video 11-14: Polystyrénový sneh, Michaela Danišová a Sofia Sláviková, Súkromná základná škola Nová Dubnica, 3. miesto Práca, ktorá nevonia, Barbora Svitková, Simona Zboranová, Petra Vraníková, Marek Monček, ZŠ Mládežnícka, Púchov

Cena Zelená škola: za fotografiu Práca, ktorá nevonia, Petra Vraníková, ZŠ Mládežnícka, Púchov

Zdroj a foto: CEA Trenčín