Medzinárodné vytrvalostné preteky v Českej republike

97

6-hodinovka MOST

V sobotu 13.1.2024 sa náš Modelársky klub Púchov zúčastnil na medzinárodných pretekoch „6-hodinovka MOST“ v Českej republike v meste MOST. Preteky boli vypísané pre kategóriu LMP Slotit v merítku 1:32 a boli pripravené tak, aby evokovali skutočné 24 hodinové preteky v Le Mans, ale v skrátenej verzii. Jazdí sa 2 hodiny cez deň, 2 hodiny v noci s vlastným osvetlením a dokončujú sa cez deň. Jeden tým je zložený z 3 pretekárov, jeden člen musí byť junior, alebo osoba nad 65 rokov. Prihlásených bolo 12 tímov, z Dánska, Nórska, Slovenska a ČR. Boli vytvorené 2 skupiny po 6 tímov a obe skupiny museli odjazdiť 6 hodín, takže celkový čas trvania pretekov je 6 + 6 + zhruba 3 hodiny na striedanie skupín. Autodráha je 6 prúdová a jedna z najdlhších v Európe – má 62 metrov.

Náš klub prihlásil do pretekov 2 tímy, zložené hlavne z detí z automodelárskych krúžkov. Panáček Sebastián a Bednárik Roman boli v tíme Martina Luhového a Štancel Alex a Matúš Musil boli v tíme Martina Kumičaka. Spolu, ako kouč tímov bol Jano Oktábec.

Predštartovná ceremónia začala v sobotu o 11.00 hod. a koniec pretekov bol v nedeľu o 03.00 hod. Štart pretekov zahájil primátor mesta Most, p. Marek Hrvol, ktorý odovzdal usporiadajúcemu klubu MK Most dar, elektronické ovládače, s ktorými budú deti v klube jazdiť.

Pilotom v safety car v zavádzacom kole bol sám primátor a tým boli preteky odštartované.

Boli to veľmi náročné preteky, deti z nášho klubu jazdili na takejto dráhe prvýkrát a získavali skúsenosti. Už v tréningoch sa snažili jazdiť čo najrýchlejšie, čo sa neobišlo bez kolízií a odzrkadlilo sa to na autách, ktoré sme museli častejšie opravovať. Nočné jazdy s vlastným osvetlením boli zážitkom, deti sa držali veľmi dobre a nakoniec sme dojazdili a autíčka doviezli do cieľa. Deti sa v tak silnej konkurencii vôbec nestratili. Verím, že sa nám na budúci rok podarí postaviť 2 silné tímy, ktoré budú reprezentovať náš klub a naše mesto.

Účasť v tak v týchto pretekoch bola náročná a uskutočniť sme ju mohli aj vďaka podpore a pomoci mesta Púchov a firme CONTINENTAL, pri práci deťmi.

Združenie technických športov Púchov           
Modelársky klub Púchov
JUDr. Martin Kumičak