Memoriál MUDr. Vadoviča dopadol na parádu!

222

Tento obľúbený výrok jednej postavičky zo známeho televízneho seriálu ste mohli počuť od púchovských turistov veľmi často v jedno nedeľné popoludnie. Pretože nedeľa 5. 9. 2021 bol deň, kedy členovia púchovského Klubu slovenských turistov organizovali už po 46.-krát tradičný turistický pochod Púchovský okruh za zdravím – „Memoriál MUDr. Vadoviča“. A dopadlo to jednoducho na parádu!

Pritom ešte pár dní predtým to tak nevyzeralo. Upršaný koniec prázdnin, zhoršujúca sa pandemická situácia, posledné vybavovačky. Avšak s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi začal zároveň prichádzať aj optimizmus. V prvé nedeľné septembrové ráno mohli púchovskí turisti skonštatovať: „Sme pripravení“. Pre všetkých milovníkov prírody a hlavne turistov boli ako zvyčajne pripravené tri trasy v dĺžkach 22 km, 15 km a takzvaná kočíková 10 km trasa. Dve dlhšie trasy zaviedli účastníkov cez Lachovec a salaš nad obcou Nimnica na vrch Holíš, odkiaľ je jeden z najkrajších kruhových výhľadov na Slovensku z vrcholov, ktoré majú menej ako 600 m n.m.

O tom, že vám neklameme, sa budete môcť presvedčiť v októbri aj v známej televíznej relácii RTVS pre turistov Televíkend, pretože štáb tejto relácie si prešiel jednu z trás púchovského okruhu spolu s púchovskými turistami. Kočíková trasa zasa zaviedla rodinky s malými deťmi a menej zdatných turistov po Vážskej cyklomagistrále na známy salaš nad Nimnicou. Keďže turisti nie sú „živí“ len pohybom, tak pre nich bol v cieli pripravený skvelý turistický guláš pri pohodovej trampskej muzičke. A ako býva na tejto akcii zvykom, nechýbala ani bohatá tombola, pekné pamätné listy, odznaky a rôzne upomienkové a hlavne propagačné predmety.

O úspechu tejto akcie svedčí aj rekordný počet účastníkov, ktorý sa blížil k číslu 400. Na trasách a v našom meste ste tak mohli stretnúť nielen turistov z nášho mesta a širokého okolia, ale aj z takých miest ako Košice, Nové Zámky, Diviaky, Bratislava, Turčianske Teplice, Zvolen či Veľký Klíž. Napriek situácii aká je môžeme skonštatovať, že púchovský okruh mal aj tento rok punc medzinárodnosti. Turisti z Valašských Klobouk opäť nesklamali. Dokonca sme medzi sebou privítali aj jedného turistu až zo Španielska. Skvelú náladu opäť vytvorili „Sokolíci“ z Grinavy, s ktorými púchovských turistov spája veľké priateľstvo.

To, že trasy púchovského okruhu sú vhodné pre všetkých, svedčí aj fakt, že ste tu mohli stretnúť rodinky s malými deťmi, ale aj zdatných turistov, ktorí majú vďaka svojmu veku odchodené neskutočné kilometre. Medzi mnohými účastníkmi sa našiel aj turista na invalidnom vozíčku, budúci turisti v kočíkoch a nechýbali ani štvornohí miláčikovia. Jednoducho bol to pekný pohľad na takúto skvelú zmes ľudí. Je to krásne, keď vidíte v družnej debate s úsmevom na tvárach zdatného vysokohorského turistu s rodinkou s malým turistom v kočíku. Mnohí sa na túto vydarenú akciu každý rok tešia, radi sa vracajú a tak počet účastníkov v posledných rokoch rýchlo stúpa.

Určite sa nájdu aj chyby, ale povedzme si, kto ich nerobí? Organizátori sa vždy snažia z prípadných chýb poučiť a včas ich odstrániť, aby táto akcia bola pre vás z roka na rok lepšia a lepšia. Bez pomoci podporovateľov by to však nedokázali. Preto aspoň takto vyslovujú veľké ĎAKUJEM Mestu Púchov za organizačnú a finančnú pomoc, všetkým sponzorom za ceny do tomboly, svojim členom, ktorí pomohli pri organizácii a hlavne všetkým skvelým ľuďom, ktorí prišli túto akciu podporiť svojou účasťou.

Takže zasa o rok alebo už skôr na niektorej z akcií púchovského KST. Stačí tak málo: sledovať webovú stránku www.kstpuchov.sk alebo vývesku pri púchovskom divadle a potom sa jednoducho pridať. Tak ahoj niekde na turistických chodníčkoch…

Vladimír “Voloďa“ Jadrníček, KST Púchov