Moravská skupina Buty vystúpi na Púchovskom jarmoku

527

Buty sú česká bigbítová skupina, pôvodne z Ostravy, ktorá vznikla už v roku 1986. Zakladajúcimi členmi sú Richard Kroczek a Radek Pastrňák.

Názov skupiny „Buty“ znamená v lašskom nárečí „Topánky“. Buty sú „nadnárodná“ skupina a ich hudba je „nadštýlová“. V hudbe skupiny Buty sa mieša veľké množstvo hudobných štýlov – rock, folk, folklór rôznych etník, country, jazz, reggae a ďalšie. Každé CD sa od predošlého výrazne odlišuje.

Debutové CD Pískej si pískej vydali až v roku 1992. O ďalšie 2 roky vydali CD Ppoommaalluu, kde hrali basgitarista Petr Vavřík, klávesák Milana Nytra, cellista Andrei Toader a klarinetista Milan Straka. Buty je ocenená ako objav roku v českej Grammy. Časť piesní použil Jan Svěráka v kultovom filme Jízda, v ktorom si zahral aj Radek Pastrňák. Toto album spolu s CD Dřevo (1995) býva označované za umelecký vrchol skupiny.

Nasledoval album Rastakayakwanna (1997). V roku 1999 skupina vydala album Kapradí. Singel „Tata“ si získal srdcia mnohých nových fanúšikov. K druhému singlu „Nad stádem koní“ bol natočený úspešný videoklip. Ďalšie radové CD Normale vyšlo v roku 2001. V roku 2006 vydali album Votom a zatiaľ posledné CD je v roku 2012 vydané Duperele.

Členovia súčasnej formácie Buty sú Radek Pastrňák (gitara, spev), Richard Kroczek (bicie), Petr Vavřík (basgitara), Milan Nytra (klávesy) a Milan Straka (dychové nástroje).

Skupinu Buty môžete vidieť a počuť hrať na Púchovskom jarmoku v sobotu 16. septembra o 20. hodine.

Zdroj: buty.cz
Foto z púchovského koncertu: Stanislav Taraba