Múdry cestovateľ nikdy nepohŕda svojou vlastnou krajinou

263

Aj tento výrok talianskeho dramatika Carla Goldoniho presne vystihuje dnešnú dobu. Máme možnosť cestovať po celom svete, mnohí z nás však nepoznajú krásu, ktorú máme v najbližšom okolí svojho domova. A vo veľkej miere to platí aj pre nás Púchovčanov. Mnohí z nás navštívili veľa miest v zahraničí, pritom však nevieme, aký krásny výhľad je z vrchu Holíšov.

A práve toto sa v prvú septembrovú nedeľu už po štyridsiaty tretí krát pokúšali zmeniť členovia púchovského Klubu slovenských turistov, keď zorganizovali v spolupráci z mestom Púchov tradičný turistický pochod Púchovský okruh za zdravím – Memoriál MUDr. Vadoviča. Aj tento rok pripravili pre účastníkov tri trasy v dĺžke 25, 15 a 10 km, ktoré viedli najkrajšími miestami v okolí Púchova. Aj keď nočná búrka neveštila nič dobré, turisti opäť dokázali, že ak máte radi prírodu, tak vás ani počasie neodradí. A tak sa na trasy vydali viac ako dve stovky turistov. Okrem turistov z Púchova a blízkeho okolia ste medzi nimi mohli stretnúť turistov zo Žiliny, Trenčína, Hlohovca, Vrábľov, Veľkého Klíža či „zahraničných“ turistov z Hranic na Moravě, Brna alebo z Valašských Klobouk. Na trasách sa mohli kochať výhľadmi z Holíšov, čo je jeden z najkrajších výhľadových kopcov na Slovensku s výškou menšou ako 600 m n.m. Zo sedla Zábavy si užili krásne výhľady na okolité vrchy, najmä na skalnaté Klapy a z tzv. Hviezdy na Hradisku si zasa mohli pozrieť údolie Váhu z inej strany, ako sú zvyknutí z tradičných turistických chodníkov. Novinkou bola nedávno otvorená Vážska cyklomagistrála, ktorou viedla časť trasy Púchovského okruhu.

Ráno síce turistov vítalo zubaté slnko, počas dňa sa však príroda trochu so všetkými zahrala a do cieľa sa už po väčšine vracali síce zmoknutí, ale usmiati a spokojní. O tom, že organizátori odviedli veľký kus roboty, svedčí aj množstvo pochvál od účastníkov. A to ste medzi účastníkmi mohli stretnúť rodinky s malými deťmi (najmladšou účastníčkou bola len trojmesačná Mimka Brindzová), či naopak turistov, ktorí vďaka svojmu veku prešli v prírode neskutočné kilometre. Našli ste tu aj bežcov, ktorí si celú trasu prebehli a nechýbal ani cykloturista, či štvornohí miláčikovia. V cieli na všetkých čakal pekný odznak, nový pamätný list, bohatá tombola, turistický guláš a pravá trampská muzika. Tento pekný a pohodový deň spríjemnili aj členovia denného centra seniorov v Púchove so svojim tanečným vystúpením. Mohli ste tak pozorovať usmiate tváre turistov, ktorí pri gulášiku, či pri nejakom tom penivom moku, alebo kávičke preberali zážitky z letných turistík a plány na najbližšie dni.

A presne o toto členom z púchovského KST išlo. Tešili ich pohľady na spokojných turistov, ktorí určite nepohŕdajú svojou vlastnou krajinou. Mali radosť z opäť početnej účasti malých detí, ktoré aspoň trochu získali vzťah k prírode, ale tešilo ich aj to, že opätovne spropagovali nielen krásu v našom okolí, ale aj samotný Púchov. Za všetko hovoria slová jednej turistky z Hraníc na Moravě: „Boli sme u vás prvý krát a veľmi sa nám páčilo. Videli sme pekné miesta, trasy boli parádne vyznačené, vyhrali sme v tombole a ešte si aj pochutili na dobrom guláši. Na budúci rok sa určite vrátime…“

Na záver sa patrí poďakovať. Aj toto cestou sa členovia púchovského Klubu Slovenských turistov chcú poďakovať vedeniu nášho mesta za spoluorganizáciu a finančnú podporu, všetkým priateľom a sponzorom za venované ceny do tomboly a hlavne vám všetkým, ktorí ste medzi nás prišli a zúčastnili ste sa tohtoročného púchovského okruhu. O rok sa opäť na vás tešíme.

Ak by ste sa aj vy radi pridali k nejakej akcii púchovských turistov, tak stačí, ak bude sledovať webovú stránku www.kstpuchov.sk, či našu vývesku na Hoenningovom námestí, prípadne našu skupinu na Facebooku.

Vladimír Jadrníček, KST Púchov