Cyklistické preteky Okolo Slovenska povedú aj cez Trenčiansky kraj

328

Obyvatelia Trenčianskeho kraja, fanúšikovia športu i milovníci cyklistiky sa môžu tešiť na špičkové cyklistické tímy, jazdcov a hviezdy Tour de France či iných známych cyklistických podujatí.

Organizátori v poradí 62. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska rozhodli, že až dve zo štyroch etáp tohtoročného závodu povedú naprieč Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK). V rozmedzí dvoch dní sa tak na župných cestách predstaví viac ako 140 profesionálnych cyklistických jazdcov reprezentujúcich 21 elitných tímov. Územím Trenčianskeho kraja budú cyklisti prechádzať v piatok 14. septembra 2018 počas 2. etapy a  v sobotu 15. septembra 2018 počas 3. etapy pretekov Okolo Slovenska.

2. etapa vedie z Ružomberka do Dubnice nad Váhom

Na známe hviezdy svetovej cyklistiky čakajú v Trenčianskom kraji okrem krásnej prírody aj   zrekonštruované krajské cesty II. a III. triedy, ktoré prešli opravou počas tohto leta. Približne v polovici 2. etapy, začínajúcej v Ružomberku a končiacej v Dubnici nad Váhom, prejde cyklistický pelotón po novom asfalte na ceste III. triedy č. 2112 vedúcej od hranice Žilinského samosprávneho kraja až po obec Zliechov, odkiaľ druhá etapa pokračuje po zrekonštruovanej ceste III. triedy č.1912 smerom na Valašskú Belú. Po vstupe na pôdu Trenčianskeho kraja tak na cyklistov čaká vozovka hodná prestížnych medzinárodných cyklistických pretekov. Po zdolaní Homôlky ostane cyklistom do cieľa takmer 50 kilometrov, ten sa bude nachádzať na futbalovom štadióne v Dubnici nad Váhom.

3. etapa vedie z Dubnice nad Váhom do Nitry

Z pohľadu opravených ciest bude zaujímavá aj prvá polovica 3. etapy, ktorá štartuje v Dubnici nad Váhom. Potom, čo cyklisti prejdú prvou vrchárskou prémiou vo Vršatskom Podhradí, bude ich trasa viesť po ceste II. triedy č. 507 cez obce Bohunice, Kameničany, Bolešov naspäť do Dubnice nad Váhom. Práve na tejto ceste po výstavbe kanalizácie kraj zrekonštruoval 1,5 kilometrov dlhý úsek cesty. Nový asfaltový povrch o dĺžke 1,4 km je pripravený pre cyklistov aj na ceste II. triedy č. 574 nachádzajúcej sa medzi Ilavou a Hornou Porubou, ktorá jazdcov dovedie až k vrchárskej prémii umiestnenej na Homôlke. Odtiaľ cyklisti budú pokračovať cez Valaskú Belú a Diviacku Novú Ves až do Nitry, cieľa tretej etapy.

Diváci môžu vidieť aj najúspešnejšieho cyklistu Petra Sagana

Preteky Okolo Slovenska zavítajú okrem spomínaných miest a obcí aj do Novej Dubnice, Červeného Kameňa, Nitrianskeho Rudna či Horných a Dolných Vesteníc. Obyvatelia nielen v týchto mestách a obciach, ale aj v celom kraji, tak majú jedinečnú šancu naživo podporiť najznámejšieho slovenského cyklistu, trojnásobného majstra sveta v cestnej cyklistike a držiteľa šiestich zelených dresov z Tour de France Petra Sagana a jeho tímových kolegov z nemeckého tímu BORA – hangsgrohe, brata Juraja Sagana a rodáka z Trenčianskeho kraja Erika Bašku.

Na Slovensko pricestuje aj prvotriedny belgický tím Quick-Steps Floors s jazdcami ako Julian Alaphilippe (víťaz dvoch etáp Tour de France 2018), Yves Lampaert (národný belgický šampión), Niki Terpstra (trojnásobný belgický šampión), Bob Jungles (niekoľkonásobný luxemburský šampión) či Zdenek Štybar. Chýbať nebude ani prokontinentálny tím CCC Sprandi Polkowice s minuloročným víťazom pretekov Okolo Slovenska Janom Tratnikom. Premiéru na slovenských cestách si odbijú tímy Bardiani CSF, Cofidis a Roompot. V drese Cofidisu sa zároveň predstaví niekoľkonásobný africký šampión, účastník Olympijských hier 2012 a prvý Afričan, ktorý si na Tour de France obliekol dres pre lídra vrchárskej súťaže Daniel Teklehaimanot.

Najznámejšie cyklistické preteky na Slovensku odštartujú už budúci týždeň v stredu 12. septembra 2018 prológom v Poprade. Viac informácií o 62. ročníku Okolo Slovenska nájdete na oficiálnom webovom sídle pretekov.

Zdroj: TSK, Okolo Slovenska a Slovenský zväz cyklistiky