Na Noci s LITERAtúrou až dvaja hostia

90

Na konci čítaní počas uplynulých ročníkov Noci s LITERAtúrou sa stretli všetci návštevníci, čítajúci, dobrovoľníci i organizátori na afterparty, aby spoločne zdieľali zážitky, porozprávali sa i vyhrali knihy, ktoré sa v daný večer čítali. V závere každej Noci s LITERAtúrou vystúpil hudobný hosť, aby dal za literárnym podujatím bodku zhudobnenými slovami. Tento rok však nastala zmena. A to hneď dvojitá.

Noc s LITERAtúrou sa začne už v piatok 9. 9. o 20.00 v Europarku pri Župnom dome v Púchove. Pozvanie prijali Katarína Šillerová a Jozef Bubnár, ktorý nám odštartujú literárne zážitky koncertom. Zaujímavosťou ich hudobného vystúpenia budú skladby, ušité priamo na mieru tohtoročnej Noci s LITERAtúrou. Predstavia nám vlastnú interpretáciu ľudskosti, a to i muzikantsky, i slovne. Príjemnú umeleckú atmosféru nám zabezpečí vonkajšie prostredie v parku. V prípade zlého počasia sa presunieme do Čitárne Župného domu.

Druhou zmenou je záverečný hosť. Ako sme avizovali v minulom čísle Púchovských novín, na afterparty, ktorá bude v sobotu 10. 9. o 21.00 po čítaniach, uvidíme divadelnú hru Pozemšťan. Ide o fyzický stand-up a komediálnu pantomímu v podaní Pavla Seriša. Bláznivý príbeh mimozemšťana, ktorý sa túži stať pozemšťanom. Pohybuje sa po planéte Zem a starostlivo nás pozoruje, aby sa naučil byť ako my. Nemá to ale jednoduché. Sme totiž podivnejší, než si myslel. Podarí sa mu pochopiť naše správanie a zapadnúť do spoločnosti?

Pavol Seriš je absolventom Ateliéru fyzického divadla na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, kde v decembri 2017 dokončil i doktorské štúdium. Vo svojej tvorbe sa venuje prevažne autorskému divadlu jedného herca. Za svoje autorské inscenácie získal mnoho ocenení: najnovšie Cenu za najlepší herecký výkon na festivale FITUA 2015 v marockom Agadire, Hlavnú Cenu na European Young Theatre 2015 v talianskom Spolete či Hlavnú Cenu publika na festivale Monomaffia 2016 v estónskom Pärnu.

Recenzie na inscenácie, v ktorých vystupuje Pavol Seriš, ukazujú, že sa máme na čo tešiť, ako i to, že večer bude nielen o výbornom humore, ale aj o úvahách – akí vlastne sme?

Na predstavenie Pavla Seriša Pozemšťan sa dostanete s mapkou, ktorú získate na čítaniach Noci s LITERAtúrou. Ak sa nezúčastníte čítaní, vstup na predstavenie je 6 eur. I v tomto prípade Vás privítame v Europarku, v prípade nepriaznivého počasia v kinosále Divadla Púchov.

Ak chcete vedieť viac o Noci s LITERAtúrou, kliknite si na nás na Facebooku (Noc s LITERAtúrou) alebo na Instagrame (@nocsliteraturou). Čakajú tam na Vás nielen informácie, ale aj súťaže. Už čoskoro vyhlásime súťaž o knihy. Stačí zdieľať a komentovať súťažný príspevok a knihy môžu byť prichystané práve pre Vás.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Lucia Panáčková