DHZ Púchov na Majstrovstvá sveta v Bieloruskom Breste

158

V mesiaci august sa rozhodlo, že je možnosť vyslať slovenskú reprezentáciu dorastencov na majstrovstva sveta chlapcov a dievčat a začalo sa skladať družstvá pre túto akciu. Zároveň sa zvolal aj prvý kemp v Martine, ktorý celkom nevyšiel podľa predstav vedúcim akcie. Čas sa krátil a bolo potrebné rýchlo konať. Preto sa rozhodlo, že druhé dvojdňové sústredenie sa bude konať v Púchove na ZŠ Gorazdova. Tu bola možnosť uskutočniť tréning vo všetkých disciplínach pod vedením hlavného trénera Jozefa Ridzika st. a pomocného Dušana Adamičku zo Šišova, ktorý mal na starosti dievčatá. Aj za sťažených podmienok spôsobených teplom a škvarovou dráhou sa pozvaní dorastenci (dvaja z Púchova, jeden z okresu Prievidza, jeden z Prešova, traja z Veľkého Lapáša, jeden z Bytče a traja zo Šišova) sa dostavili do Púchova, aby poskladali hlavné kolektívne disciplíny a tiež výstup na hasičskú vežu. Najhoršie bolo, že ešte pred tým sa nám zranilo jedno dievča a aj domáci Alexander, ktorý podával veľmi dobre tréningové a súťažne výkony. Kolektív sa oslabil, ale napriek tomu stále fungoval.

Dňa 16.8.2022 mladá reprezentácia vycestovala cez Česko a Poľsko do Bieloruska, kde sme na hraniciach prechádzali až siedmymi kontrolami. Na miesto určenia sme dorazili v noci a urýchlene sme šli po takej dlhej ceste spať, lebo ráno začínali tréningy. Medzitým prebiehalo losovanie, v akom poradí budú družstvá štartovať. Chlapci boli tretí a dievčatá štvrté. Na tretí deň sa začínalo sa výstupom na hasičskú vežu, doobeda dievčatá a poobede chlapci. Večer bol v znamení slávnostného zahájenia, ktoré malo vysokú úroveň. Na štvrtý deň to isté, ale behom na 100 m cez prekážky. Piaty deň bol v znamení štafety 4 x 100 m a štvrtý deň bola kráľovská disciplína – hasičský útok.

Prvé dva dni náš dorast podával svoje výkony v rámci tréningových možnosti, aj napriek opatrení sa nám ľahko zranili v oboch táborov dorastenci a tréner ich dával do takého stavu, aby odbehli kolektívne disciplíny, čo sa nakoniec aj podarilo. Posledný deň prebiehali hasičské útoky, v ktorom už dievčatá nepokračovali pre nekompletnosť. Chlapci podali solídne výkony až po ľavý prúd, kde sme museli na poslednú chvíľu dať celkom mladého neskúseného prúdara. Dobrý prúdar ostal doma kvôli zraneniu a pravý zvládol perfektné striekanie a jeho čas figuroval na skvelom umiestnení. Nakoniec sme ostali na štvrtom mieste. Veľkým prínosom bolo, že naši pretekári sa stretli s úžasnou ruskou školou a videli, kde sa nachádzajú mladí športovci z týchto končín a ako pokračovať v budúcnosti. Na záver majstrovstiev sa konala perfektná ukážka hasenia z vrtuľníka horiaceho objektu a záchranu topiacich sa ľudí na vodnej hladine s použitím vrtuľníkov, záchranárov a rýchlych motorových člnov. Dňa 23.8.2022 sa nad ránom naša výprava vrátila v poriadku, spokojná s výsledkami i mnohými skúsenosťami a aj s krásnymi zážitkami.

DHZ Púchov