Nad osudom Slovensko-moravskej hasičskej ligy visí veľký otáznik

514

Svetová pandémia ochorenia COVID-19 a následné krízové opatrenia slovenskej a českej vlády zrejme fatálnym spôsobom zasiahnu aj do nadnárodnej súťaže v požiarnom útoku – Slovensko-moravskej hasičskej ligy. V poradí 18. ročník životaschopného projektu hasičských súťaží na Slovensku i na Morave mal odštartovať tradične začiatkom júna prvým kolom v obci Krásno v okrese Partizánske. V seriáli majú svoje pevné miesto aj súťaže v Púchovskom okrese – v Lednických Rovniach, v Zbore, v Ihrišti, Visolajoch a v Podhorí.

O podrobnostiach nasledujúceho ročníka, ktorý mal vyvrcholiť tradične počas druhej septembrovej nedele v Ďurďovom, sa malo rokovať na jarnom sneme začiatkom apríla. Vedenie Slovensko-moravskej hasičskej ligy ho však pre mimoriadne bezpečnostné opatrenia odložilo na neurčito a nad súťažou visí mnoho otáznikov. Predsedovi Výboru Slovensko-moravskej hasičskej ligy Ľubošovi Kamenickému príliš do reči nebolo, za správne považuje najskôr informovať jednotlivých účastníkov SMHL a až následne rozhodnutie výboru medializovať. Napokon predsa len načrtol existujúce možnosti, zdôraznil však, že nič nie je oficiálne a ide iba o jeho osobný názor.

„V aktuálnej situácii to vyzerá tak, že aktuálny ročník Slovensko-moravskej hasičskej ligy sa v pôvodne plánovanom termíne nezačne, je možné, že sa neuskutoční vôbec. Osobne si viem predstaviť tento ročník povedzme s 10 kolami. Je to však podmienené práve tým, že by sa sezóna začala v júli a usporiadatelia budú ochotní súťaž organizovať. Ak by sme ale mali začínať až v auguste, zostalo by nám z pôvodného kalendára iba 5 súťaží, a to je na uskutočnenie relevantného ročníka podľa mňa málo. Do hry ešte takisto vstúpila Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky, ktorej prezídium okrem iného zrušilo na rok 2020 oslavy dobrovoľných hasičských zborov, hasičské púte a iné podujatia organizované DHZ,“ priblížil Kamenický s tým, že v SMHL sú aj české družstvá, a tak musia brať do úvahy aj podobné obmedzenia strešnej organizácie českých dobrovoľných hasičov.

Ako dodal, na usporiadateľov súťaží Slovensko-moravskej hasičskej ligy plánovaných na rok 2020 dostali od vedenia súťaže tri otázky, ku ktorým sa mali vyjadriť (ešte pred spomínaným rozhodnutím prezídia Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR). „Väčšina tých, ktorí doteraz reagovali, neplánuje za tohto stavu svoju súťaž organizovať. Niektorí aj v prípade, že by sa obmedzenia postupne uvoľňovali a organizovanie spoločenských a športových podujatí by bolo povolené. Našli sa však aj takí, ktorí sú ochotní hľadať pre svoju súťaž náhradný termín. Otázna je však účasť samotných družstiev či divákov, nakoľko sa aktuálne netrénuje a ľudia sú (a podľa mňa aj určitý čas ešte aj budú) opatrní,“ zdôraznil predseda riadiaceho výboru súťaže s tým, že otázkou zostáva aj obmedzený pohyb medzi Slovenskou a Českou republikou.

Aj prípadné úplné zrušenie ročníka by podľa jeho slov mali po finančnej stránke bez problémov zvládnuť. „V prípade, že by sme SMHL predsa len odštartovali, vieme usporiadateľom súťaží dať len odporúčania v zmysle nariadení vyšších orgánov (napríklad obmedzený počet ľudí, hygienické kritériá a pod.). Je potom už len na nich, či by boli za takéhoto stavu schopní súťaž zorganizovať. A tak ako som spomínal, jedna vec je mať možnosť súťaž zorganizovať, druhá vec však je účasť samotných družstiev či divákov,“ uzavrel Kamenický. O osude tohto ročníka Slovensko-moravskej hasičskej ligy sa tak rozhodne aj v závislosti na vývoji situácie. Kluby budú včas informovať.

(pok)