Náročná, ale vydarená medzinárodná akcia

114

V dňoch od 31.7. do 11.8.2023 vycestovala slovenská reprezentácia dorastu v požiarnom športe na majstrovstva sveta do ďalekého mesta Sarkansk v Rusku. Naši dorastenci Simona Sečkárová a Alexander Ridzik pod vedením trénera Jozefa Ridzika st. mali možnosť spoznávať tento šport, ktorý je na veľmi vysokej úrovni. Po prekonaní veľmi dlhej a náročnej cesty naša výprava vedená predsedom Slovenského zväzu pre požiarny šport Ing. Jánom Borievkom, podpredsedom Romanom Huliakom a trénerom Dušanom Adamičkom stihla absolvovať plánovaný tréning štyroch disciplín: beh na 100 m cez prekážky, výstup do hasičskú vežu, štafetu 4 x 100 m a hasičský útok.

Začínalo sa výstupom na hasičskú vežu a druhý deň pokračoval behom na 100 m cez prekážky. Vedeli sme, že musíme podávať dobré výkony, čo sa aj podarilo, nakoľko konkurencia bola veľmi silná. To isté nás čakalo i na štafete, ako u dievčat, tak i chlapcov. Na poslednej kráľovskej disciplíne v hasičskom útoku u dievčat sme si brúsili zuby na úspech. Stalo sa to, čo sa nemalo, že po dobre rozbehnutom útoku sa nám na rozdeľovači pri vbehnutí vody do hadice voda vyzula od spojky hadica a bolo po nádejach. Aj napriek tomu, že sme útok opakovali, dievčatá už boli z toho psychicky rozhodené. Na tejto disciplíne bola veľká možnosť uspieť, bohužiaľ nestalo sa, taký je šport.

Chlapci v tejto kategórií neštartovali z dôvodu, že pred odchodom boli niektorí stiahnutí pre obavy z cesty, čo bolo na škodu. Musím pochváliť celú našu športovú výpravu, že žila športovým duchom a mnohí si urobili i osobné rekordy v disciplínach vo svojich kategóriách, ako i naša Simona a Alexander.

Náš kolektív mal každý deň možnosť si pozrieť pamiatky v meste Sarkansk, ktoré bolo veľmi krásne a moderné. Cestou späť sme sa zastavili v Moskve, kde na nás čakali predstavitelia ruskej federácie Andrej Kalinin a Natália Rebrová, ktorí nám robili sprievod a previezli nás metrom na Červené námestie. Deti mali z tejto pamiatky veľkú radosť. Po prehliadke pred našou cestou domov sme boli pozvaní na pohostenie. Naša výprava bola veľmi dobre zabezpečená po všetkých stránkach.

Jozef Ridzik st., predseda DHZM