NATIVE ART – nová výstava vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici

132

Vo štvrtok 14. septembra 2023 sa uskutočnila v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici vernisáž výstavy s názvom NATIVE ART s podtitulom Radoslav Gazdík – človek, kňaz, fotograf a básnik.

Výstava ponúka galériu autorských fotografií zosnulého kňaza Radoslava Gazdíka (1971 – 2021), ktorý naposledy pôsobil v pastorácii farnosti Udiča s priľahlými filiálkami. Predtým pôsobil v Pruskom, Rakovej, Nitre a Veľkom Rovnom.

Fotografie R. Gazdíka zachytávajú jedinečné prírodné okamihy, nádherný mikrosvet rastlín a drobných živočíchov, životodarnú silu vody vo všetkých jej podobách. Autor chcel fotografiami vystihnúť krásu prírody a nenápadného Božieho stvorenstva. Viaceré jeho fotografie boli ocenené na Slovensku i v zahraničí. Okrem fotografie sa R. Gazdík venoval aj tvorbe poézie (vyšli mu knižné publikácie Dotyky umenia, Pulzujúce ticho, Kovanie bytia a posledná Native art).

Za vlastivedné múzeum sa účastníkom vernisáže prihovorila dr. Petronela Rágulová, za dlhoročných spolupracovníkov sestra Diana Kotešovská a dr. Ján Holec z Nitry. Úprimné slová venovali svojmu kňazovi in memoriam manželia Milákovci z Udiče.

Vernisáže sa v priestoroch múzea zúčastnilo 35 ľudí, výstava potrvá do piatka 10. novembra 2023.

Petronela Rágulová, Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici