Nečakaný úspech plavcov na Majstrovstvách Slovenska

280

Kolotoč Majstrovstiev Slovenska v plávaní po junioroch, ktorí nás úspešne reprezentovali v Trenčíne, pokračoval kategóriou starších žiakov v Dolnom Kubíne. Zišlo sa tu dokopy 46 klubov a 256 najlepších pretekárov zo Slovenska, ktorí svoju príslušnosť k elite museli potvrdiť kvalifikačnými časmi, aby sa prebojovali na toto vrcholné podujatie v ich vekovej kategórii. A že sa tu naozaj plávalo kvalitne, potvrdila už prvá disciplína, v ktorej bol prekonaný slovenský rekord.

Náš klub reprezentovala štvorica pretekárov v zložení Karin Šmigurová, Simona Ciesarová, Adelka Cengelová a Richard Pobežal, vedená trénerom Petrom Bílikom. Už po prvej absolvovanej disciplíne bolo trénerovi jasné, že sme sem neprišli iba do počtu a náročná príprava bude zúročená kvalitnými časmi pretekárov a ako bonbónikmi aj medailovými umiestneniami. Veď zo všetkých absolvovaných štartov, len dva neboli okorenené osobnými výkonmi, čo sa však pripíše na vrub taktike, ktorú zvolil tréner, keďže práve po týchto disciplínach nasledovali tie hlavné, kde sme chceli útočiť na najvyššie stupienky.

Naše želiezka v ohni boli najmä v prsiarskych disciplínach a to sa aj potvrdilo. Medzi 13 ročnými plavcami obsadila Karin Šmigurová druhé miesto a striebornú medailu v disciplíne 200P, keď za víťazkou zaostala len o 16 stotín sekundy. Veľkú smolu mala aj na 100P, kde za medailovým umiestnením zaostala len o 9 stotín sekundy… Potešilo však mimoriadne výrazné posunutie osobných rekordov, ktoré zabezpečili Karin účasť v Útvare talentovanej mládeže Slovenskej plaveckej federácie. O rok mladšia Simonka Ciesarová si počínala taktiež výborne, keď v oboch prsiarskych disciplínach excelovala a potvrdila, že v týchto disciplínach v súčasnosti patrí do slovenskej špičky. V disciplíne 100P získala striebornú medailu, na 200P bronzovú medailu, tak isto výrazným zlepšením svojich osobných maxím a tiež splnila limity do ÚTM.

Riško Pobežal potešil svojimi výkonmi, keď z pomedzi púchovských pretekárov dosiahol najlepšie zlepšenie a to 110%né v disciplíne 200M. Adelku Cengelovú trochu pribrzdila nútená pauza v tréningoch zavinená chorobou, kedy do posledných chvíľ nebolo isté, či sa majstrovstiev vôbec zúčastní. Avšak Adelka zabojovala a v každom štarte si utvorila osobný rekord. Tréner Bílik neskrýval svoju spokojnosť a aj touto cestou chce poďakovať podpornému fanúšikovsko-rodičovskému tímu, ktorý sa staral o perfektnú atmosféru a povzbudzoval zo všetkých síl.

Plavecký klub Púchov