Nezábudka 2020

77

„Nie je v poriadku, že človek čaká na psychiatra 2-3 mesiace a že priemerne sa psychiater má čas venovať pacientovi 13 minút. Nie je v poriadku, že na Slovensku máme 45 detských psychiatrov a 12 detských klinických psychológov. Nie je v poriadku, že psychoterapia je pre bežného človeka ťažko dostupná, neprehľadná a často nedosiahnuteľná. Nie je v poriadku, že príbuzní sú často stratení a nemajú základné informácie, čo majú robiť. Nie je v poriadku, že až 90 % ľudí verí mýtom o duševných poruchách. Preto vznikla v roku 2000 Liga za duševné zdravie. Spolu to dokážeme zmeniť.“

Takto sa predstavuje Liga za duševné zdravie SR na svojej webovej stránke. Liga od svojho vzniku realizuje celonárodnú zbierku DNI NEZÁBUDIEK v uliciach slovenských miest. Každoročne na jeseň vyjdú do ulíc tisícky dobrovoľníkov s nežnými modrými kvietkami nezábudiek ako symbolmi krehkosti duše. Upozorňujú na dôležitosť ochrany duševného zdravia a pomáhajú nám šíriť destigmatizáciu ohľadne duševných porúch. Za dobrovoľný príspevok do pokladničiek darcovia môžu získať malý modrý kvietok nezábudky a pomôžu tak realizácii destigmatizačných aktivít po celom Slovensku, nakoľko vyzbierané finančné prostriedky zostávajú v regiónoch, kde sa vyzbierajú.

Podľa informácií od predsedkyne OZ Zdravá Duša Evy Dzurjaníkovej so zbierkou v našom regióne tento rok pomáhalo 26 študentov 4 stredných škôl v Považskej Bystrici a 8 študenti Gymnázia v Púchove. Spolu za 5 dní vyzbierali 790 eur a rozdali 830 nezábudiek. Všetkým aktivistom a darcom ďakujeme za pomoc v starostlivosti o duševne chorých ľudí v našom regióne.

Zdroj: dusevnezdravie.sk