Niečo, čo v Púchove ešte nebolo

517

Spojením charity a zábavy môže vzniknúť úspešný projekt, ktorý na pôde Gymnázia v Púchove ešte nebol, ba ani v meste. Vytvorili sme unikát, ktorý nadobudol zmysel, najmä keď všetko vyšlo tak, ako malo a splnilo svoj účel.

Reč je o projekte, ktorý vytvorila štvorica mladých študentov z gymnázia. Šimon Gabčo, Jana Šlesarová, Emily Bartošová a Patrik Eliaš priniesli myšlienku, ktorá bola dodnes nevídaná. Išlo o vôbec prvý študentský ples na púchovskom gymnáziu. Žiadne veľké reči, ani veľké očakávania. Len chuť, odhodlanie a vytrvalosť, aby sme dokázali vytvoriť akciu s dobrou spätnou väzbou, no najmä pomohli tým, ktorí to potrebujú. Išli sme do toho s rešpektom a nebolo úplne isté, či všetko vyjde na sto percent. Ak idete do niečoho neznámeho, môžete mať isté pochybnosti. Avšak ako sa hovorí „risk je zisk“, a tak naše úsilie napokon stálo za to. Hodiny a dni strávené nad povinnosťami, ktoré nás ako usporiadateľov čakali, boli náročné, no podpora, ktorú sme dostávali od nezainteresovaných ľudí, nás hnala vpred a dodávala nám silu. Od oznámenia študentom a učiteľom, že na našej škole sa bude konať prvý ročník študentského plesu, sme prijímali od nich pozitívne reakcie.

Sme veľmi radi, že ples privítali pozitívne aj samotní študenti, pre ktorých bol prioritne organizovaný. Zúčastnilo sa ho totiž približne 80 mladých ľudí z gymnázia ale aj Púchovčanov, ktorí na tejto škole neštudujú. Počas večera, kedy hral do tanca DJ, s niekoľkými obohacujúcimi vystúpeniami folklórneho súboru alebo mladých gymnazistov, ktorí predvádzali svoje talenty, sa účastníci plesu zabávali v školskej telocvični. Okrem programu bolo pre účastníkov pripravených aj niekoľko stolov s bohatým výberom občerstvenia. Samozrejme, ako na každom správnom plese, nechýbala ani tombola.

Čo však bolo okrem zábavy hlavným významom plesu? Toto podujatie malo aj svoj hlbší význam, a to pomôcť deťom z detského domova v Púchove. Všetky peniaze, ktoré sa nám podarilo získať, ako napríklad peniaze za vstup na ples, výťažok z tomboly, finančné dary a podobne, boli použité na pomoc pre tieto detičky. Už pred samotným plesom sme avizovali, že táto akcia bude mať charitatívny účel a všetky peniaze poputujú niekomu, kto to naozaj potrebuje. Preto sme sa rozhodli, že pomocou získaných peňazí pomôžeme deťom v detskom domove. Po rozhovore a vzájomnej dohode s pani riaditeľkou detského domova sme sa rozhodli zakúpiť novú práčku, ktorú v tom čase z dôvodu poruchy v detskom domove nemali. Okrem práčky sme im však doniesli aj niekoľko ďalších darčekov, ktoré ich potešili. Boli to najmä lopty, spoločenské hry, švihadlá, ovocie, sladkosti… Všetky tieto veci sme im aj osobne odniesli a osobne sme sa s nimi spoznali. Nadviazali sme nové priateľstvá a dodnes udržiavame kontakt. Deň strávený s týmito deťmi bol pre nás silným emotívnym zážitkom a nikto z nás neľutuje rozhodnutie usporiadať takúto akciu. Ba práve naopak. Myslíme si, že to stálo za to a už teraz sa tešíme na druhý ročník študentského plesu, ktorý určite bude!

Chceli by sme sa verejne poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhali, podporovali nás a dodávali nám energiu. Veríme, že tak spoločne píšeme ďalšiu časť histórie púchovského gymnázia.

Šimon Gabčo, spoluorganizátor projektu