Niektorí ľudia si podarúvajú nezábudky, aby na seba nezabudli

450

A niektorí už druhý rok spolu v Nezábudke táborujú…

V týždni od 16. júla do 20. júla 2018 sa utáborilo 28 detí vo veku od 8 do 14 rokov spolu so svojimi vedúcimi s CVČ Včielka v Nezábudke. Tábor Nezábudka veľmi málinko sa líši od tábora CVČ „Z každého rožka troška“, ktorý 11 rokov sprevádzal deti v letnom čase. Pokračuje v aktivitách zameraných na poznávanie regiónu, na stretávanie sa s múdrymi, pracovitými a zručnými ľuďmi. Lektorky zbierajú celý rok nápady, kontakty a hľadajú zaujímavé miesta, kde by deti získali nové skúsenosti, obohatili sa novými zážitkami a vytvorili si pozitívne vzťahy, ktoré im chcú pribaliť na cestu životom.

Tento rok mali veľkú pomoc v príbehu „Malý princ“ od Antoina de Saint Exupéryho, ktorého stvárnenie si deti užili v divadelnom predstavení na konci tábora. Rekvizity pripravila Mirka Kubičárová, texty a hudbu dodali lektorky, herci Damian Rebro, Martin Toman, Katka Aradská, Beatka Kubiritová, Timko Franko, Alžbetka Hudcovská a Mirka Kubičárová podali úžasný výkon a obohatili tábor o skvelý zážitok. Malý princ nás učil, že „dobre vidíme len srdcom“ a tak lektori tábora otvárali srdcia detí pre iné hodnoty ako pre tie, ktoré si nachádzajú v hrách na mobiloch.

Čas v tábore utekal rýchlo, často sme cestovali, hrali sme futbal, hry na lúke, húpali sme sa na húpačkách zavesených na strome, batikovali sme si tašky. Navštevovali sme skvelých ľudí, ktorí nám otvárali vlastné príbytky, horárne, farmy. Obdivovali sme starý Dujkov mlyn, opekali v daždi pri horárni, hladkali dravce a pozorovali včely, čítali sme si o kométe a následne sme sa rozprávali s hvezdárom, robili sme si bunkre, pozerali sme film o princeznej. Lektorky tábora sú chemičky a tak boli i pokusy, v CVČ šumelo, vybuchovala sopka a zahrali sme sa na detektívov, ktorí skúmajú odtlačky prstov. Navštívili sme družstvo v Dohňanoch, boli sme sa najesť na družstve v Mestečku a v MŠ Požiarna 1292. Rozprávali sme sa medzi sebou, navzájom sme hľadali niekedy i neľahkú cestu, ktorá menila z dňa na deň nezábudky.

V tábore bolo veľa možností nájsť si priateľov, ktorí sa nedajú kúpiť v supermarkete, či v samote. Učili sme sa aj stíšiť, počúvať a načúvať druhým, veď priateľa musíš pozorovať, starať sa o jeho dobro a byť za jeho správanie zodpovedný, ako hovorí malý princ… Deti nás obohatili mnohými nápadmi, úsmevom, pomocou v núdzi. Lektori sme sa snažili ich sprevádzať, pomáhať a venovať im celé svoje srdce. V tejto snahe nám pomáhali skvelí ľudia, ktorým by sme sa chceli poďakovať – rodine Plevákovej, tímu lesníkov vo Vládskom, pani riaditeľke Mgr. Kataríne Miškárovej a jej mamičke, kníhkupectvu M-kniha – pani Ingrid Mikulovej a Mariánovi Rečičárovi, DK a Kinu Púchov, družstvu v Dohňanoch, pani kuchárkam v Mestečku i v MŠ Požiarna 1292, obchodíku Zvonček, ADP Púchov a pánovi Danižovi s tímom šoférov, pánovi šoférovi Pavlechovi. Ďakujeme všetkým, ktorí na nás mysleli a modlili sa za nás.

Lektori tábora: Mgr. Antónia Aradská, Ing. Gabika Támová a Vladko Gieci