Nielen básnik Daniel Hevier bude hrať a spievať na Komornom festivale poézie v Púchove

67

Ústrednou témou šiesteho ročníka Komorného festivalu poézie bude spievaná poézia. Dvojdňové podujatie sa uskutoční 24.5. – 25.5.2024 v priestoroch Župného domu v Púchove a organizačne ho opäť zastreší kultúrne centrum Podivný Barón.

Hlavným hosťom festivalu bude jeden z najznámejších súčasných slovenských spisovateľov – básnik a textár Daniel Hevier. Tešiť sa môžete na jeho hudobno-poetický recitál, ktorý bude popretkávaný spievaním a hrou na piano, čítaním básní i rozprávaním.

V podobnom hudobnom duchu sa ponesie aj druhý deň festivalu. V podvečerných hodinách vystúpi český uznávaný hudobník a textár Ján Žamboch s ceneným hudobno-poetickým projektom Wolf Lost In The Poem. Jeho prvý album Nepřipoutaný (2017), na ktorom zhudobnil texty svetových poetiek, bol okrem iného nominovaný aj na Cenu Anděl. Pokračovanie nazvané Indigem vyšlo v apríly tohto roku a je venovaný znovu poetkám, tentokrát českým.

Hneď po ňom sa predstaví talentovaný slovenský alt-folkový pesničkár Zabiť Františka alias Samuel Kovalčík, ktorý vo svojej tvorbe významovo prepája indie-pop a česko-slovenský folk. Výrazným prvkom jeho vystúpení je citlivý a podmanivý hlasový prejav popretkávaný výraznou hudobnou lyrikou. V marci 2021 vydal debutový album s rovnomenným názvom Zabiť Františka.

Súčasťou akcie bude aj zábavno-náučná hra Šifra poézie.

V minulých rokoch sa na Komornom festivale poézie predstavili významné osobnosti slovenskej literatúry ako sú Ivan Štrpka, Ján Štrasser či jedna z našich najvýznamnejších poetiek Mila Haugová, ktorá bola začiatkom minulého roka ocenená prezidentkou Zuzanou Čaputovou štátnym vyznamenaním – cenou Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti literatúry. Na jubilejnom piatom ročníku sme u nás mali možnosť privítať pôvodných členov poslednej literárnej skupiny, ktorá do širokého povedomia vstúpila ako Barbarská generácia. Tvorili ju básnici Andrijan Turan, Ján Litvák, Kamil Zbruž a Robert Bielik.

Všetkých srdečne pozývame!

Podivný Barón