Noc s LITERAtúrou na „slovenskú nôtu“

90

Už 23. septembra začneme s putovaním po literárno-dramatickej trase plnej kvalitnej literatúry. Tento rok so špeciálnym hosťom – Dušom Martinčokom a jeho knihou Niekto sa nájde. Kniha bola nominovaná do desiatky najlepších kníh v prestížnej súťaži Anasoft litera 2023.

Noc s LITERAtúrou je celomestský projekt, ktorý sa u nás objavil vďaka inšpirácii na Univerzitnej noci literatúry v Banskej Bystrici. Jeho cieľom je preniesť literatúru k ľuďom prostredníctvom zážitkovej, netradičnej a dobrodružnej cesty. Tak sa stalo, že počas 5 ročníkov sme počuli množstvo kvalitných ukážok, zároveň sme mali možnosť zažiť sprostredkované čítanie vďaka čítajúcim z Púchova, okolia i širšieho okolia. Čo je však ešte podstatnejšie, socializácia čítania sa dotkla aj detí. Mnohé prišli so svojimi rodičmi, aby si vypočuli čosi z knihy, a tak deti nielenže videli svojich rodičov zaujímať sa o literatúru, samé skúsili, aký veľký zážitok pre ne literatúra môže byť. To všetko na miestach, kam sa zväčša ľudia bežne nedostanú – do klubovní Divadla Púchov, bývalej väznice na Mestskom úrade v Púchove, CO krytu, evanjelickom kostole a inde.

Pravidlá Noci s LITERAtúrou sú jednoduché. O 18.00 sa simultánne začnú čítania na vopred vybraných miestach. Každý čítajúci má ukážku, ktorú za večer prečíta 5krát, tým vám dávame možnosť vypočuť si všetky čítania v ľubovoľnom poradí, prípadne vybrať si iba tie, ktoré chcete navštíviť. Na každom mieste čítania dostanete mapku, podľa ktorej sa môžete lepšie orientovať. Mapka zároveň slúži ako vstupenka na afterparty, kde prebehne tombola a vystúpi hosť.

6. ročník Noci s LITERAtúrou, ktorý sa bude konať 23. 9. od 18.00, sa členky organizačného tímu spolu s hlavným organizátorom, kultúrnym centrom Podivný barón, rozhodli zamerať na vznik Slovenskej republiky a jej okrúhle, 30. výročie. Dramaturgicky sme tejto téme podriadili opäť výber kníh a čítajúcich.

Knihy nachádzajú skupiny ľudí, mikrosvety, ktoré sa (nielen) v rámci SR objavujú a definujeme ich po novom, na základe ukážok. Každá špecifická, prinášajúca pohľad jedného človeka, no v kontexte celej „bunky“, žijúcej v našom štáte. Pri čítajúcich sme (v rámci možností 5 stanovíšť) vyselektovali povolania, posúvajúce našu krajinu vpred. Stretneme sa s učiteľmi, umelcami, vedcami a i.

Nebude chýbať ani Vami obľúbené dramatizované čítanie, tentokrát v Divadle na Námestí slobody. V podaní Maruš Kalmárovej a Marty Vojtášovej si vypočujete poetickú dvojicu – už etablovaného Ivana Štrpku a tohtoročnú debutovú autorku Alenu Brindovú. S miestami čítania sme sa presunuli trochu ďalej. Zájdeme aj na Pešiu zónu, kde nás bude čakať známy autor knihy Niekto príde Dušo Martinčok. Na ZŠ Komenského zase učiteľka púchovského gymnázia Dagmar Balalová, jedna z top 10 učiteliek a učiteľov nominovaných na cenu Učiteľ roka, ktorá nám prečíta úryvok z knihy Narodila som sa pod šťastnou hviezdou. Kniha vyvolala výrazné ohlasy, zaujímavé je aj životné pozadie autorky. Riaditeľ žilinského divadla Michal Vidan sa ocitne v detsko-dospeláckom svete s knihou Jeleňatý a Kravatý. Pavol Makyna, pre Púchov veľmi dôležitý najmä z pohľadu historického výskumu, na židovskom cintoríne (smerom k Lachovcu) sprostredkuje názory Eugena Gindla z knihy Proti srsti.

Pozvanie na záverečnú afterparty s tombolou prijal Peter Petiar Lachký so svojím stand-upom a piesňami. Na koncert Petra Petiara Lachkého sa dostanete s mapkou. Ak sa nezúčastníte Noci s LITERAtúrou, vstup je 3€.

Lucia Panáčková