Preteky OKOLO SLOVENSKA 2023 skončia v Púchove

1706

V nedeľu 17.9.2023 sa v meste Púchov uskutoční záverečná 5. etapa 67. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov OKOLO SLOVENSKA 2023. Rovno „pod oknami“ tak môžu fanúšikovia vidieť špičkových jazdcov, ktorých vídame na najväčších podujatiach cyklistiky i nováčikov, ktorí budú miešať kartami už čoskoro.

Počas pretekov dôjde k viacerým dopravným obmedzeniam už od skorého rána až do popoludnia. Priamo v meste Púchov bude úplne uzatvorená Ulica Námestie slobody od odbočenia k Stavebnému bytovému družstvu (SBD) až po výjazd na štátnu cestu II/507 a parkovisko pred VÚB od 00:00 hod. do 18:00 hod.

Ostatné ulice v centre mesta a v mestskej časti Horné Kočkovce budú uzatvárané priebežne pred príchodom cyklistov – Spojová, T. Vansovej, Vajanského, Továrenská, Nábrežie slobody, Dvory a Námestie slobody (v úseku od kruhovej križovatky pri cintoríne po cestu II/507).

Okresný dopravný inšpektorát predbežne informoval o uzávierkach ciest v čase od 12:45 hod. do cca 14:45 hod., kedy budú postupne uzavreté cesty I/49, II/507 a miestne komunikácie ako v meste Púchov, tak aj v obciach Dolné Kočkovce, Streženice, Lednické Rovne, Horovce. Upozorňujeme, že uzávierka ciest bude úplná pre všetku cestnú dopravu, bude umožnený iba prechod peších výhradne po chodníkoch. 

Z týchto dôvodov žiadame účastníkov cestnej premávky o rešpektovanie pokynov usporiadateľov MCP OKOLO SLOVENSKA 2023 a polície.

Trať prevedie cyklistov od východu na západ Slovenska

67. ročník pretekov odštartuje v Košiciach slávnostným predstavovaním tímov už deň pred ich oficiálnym štartom. Už po tretíkrát za sebou bude metropola východu dejiskom rozhodujúcich momentov pre celkové poradie. Úvodná etapa meria 172,7 km a ponúka porciu 3 rýchlostných a 4 horských prémií, pričom pri horskej klasifikácii bude rozhodujúcich už prvých 24 kilometrov, kedy sa cyklisti budú musieť popasovať hneď s troma z nich. Trať prevedie cyklistov od centrálneho námestia cez sedlo Krížik, Mariku a Slanské sedlo smerom na Trebišov, Herľany, Budimír naspäť do Košíc.

Druhý deň je na program 144,6 km etapa z Prešova do Popradu, opäť s troma rýchlostnými a štyrmi vrchárskymi prémiami. Z Prešova sa cyklisti vydajú smerom na Široké, Branisko, prejdú Spišským Podhradím, Levočským vrchom, cez Levoču, Kežmarok, Smokovce až do Popradu – Spišskej Soboty. Urobia ešte 15 km okruh cez Veľký Slavkov a Matejovce naspäť so starobylej časti najväčšieho mesta pod Tatrami.

Tretí deň prevedie cyklistov na trase z Ružomberku do Martina. Na prvý pohľad „čo by kameňom dohodil“ však nebude vôbec jednoduchých. 171,6 km cez Lúčky, Dolný Kubín, Oravský Podzámok, Oravskú Lesnú, Zázrivú, Sklabiňu, Martin, Beliansky Kopec, Dolný Kalník s vyvrcholením v Martine na ulici M.R. Štefánika ponúkne porciu 3 rýchlostných a 4 horských prémií.

Štvrtá etapa sa opäť nesie v znamení do 150 km. Budú to však náročné kilometre. Štartuje v Prievidzi a cez Bojnice smerom na Šútovce, Jankov Vŕšok, Bánovce nad Bebravou, Bošany, Skýcov, Topoľčianky, Jelenec vyvrcholí v Nitre. Cyklisti môžu zabojovať o 3 horské a 3 rýchlostné prémie.

Záverečná etapa štartuje pri zámku v Hlohovci a po 183,5 kilometroch s troma horskými a dvoma rýchlostnými prémiami vyvrcholí v Púchove. Na ceste cez Sokolovce, Piešťany, Čachtice, Hornú Súču a sedlo Dúbrava, Skalku nad Váhom, Dubnicu, Ilavu, Košecké Podhradie, Belušu, Púchov, Lednické Rovne a Lednicu privedie cyklistov naspäť do Púchova, kde sa rozdajú celkové výsledky a dresy jednotlivých súťaží.

Štrnásť Slovákov na štarte

V tomto ročníku sa predstaví na štarte Okolo Slovenska štrnásť slovenských pretekárov. Sedem pretekárov bude mať Dukla Banská Bystrica, v druhom našom kontinentálnom celku RRK Group Pierre Baguette Benzinol uvidíme popri 4 českých pretekároch troch Slovákov. Ďalší štyria budú mať svoje miesto vo svojich zahraničných celkoch. MARTIN SVRČEK v tíme Soudal Quick-Step, aktuálny majster Slovenska MATÚŠ ŠTOČEK v českom celku ATT Investments, TOMÁŠ SIVOK v talianskom Friuli – ASD a MARTIN JURÍK v slovinskom Adria Mobil.

Sprievodný program pretekov

Pre fanúšikov na štarte i v cieli je pripravený program spojený s cyklistikou a rozdávaním darčekov od našich reklamných partnerov, v meste záverečnej etapy v Púchove i s koncertom Petra Cmoríka.

I tento rok si výkonnostní i rekreační cyklisti môžu prejsť niektorú z tratí v rámci sprievodného podujatia pretekov – Energia na kolesách prostredníctvom aplikácie GoSlovakia. V každom partnerskom meste bude súčasťou pretekového mestečka i stánok GoSlovakia, kde sa môže človek bezplatne zaregistrovať alebo si priamo stiahnuť aplikáciu a od 13.9. do 25.9. absolvovať niektorú z trás. Po nasnímaní čiarového kódu na jej začiatku a konci bude zaradený do žrebovania o zaujímavé ceny.

VYSVETLIVKY K MAPE:

modrá – prejazd na trase PB – smer Vieska, Dohňany bez obmedzení
červená – uzavreté od 00:00 hod. – cca 18:00 hod.
bordová – len jeden prejazd, uzavreté v čase 12:30 hod. – cca 14:00 hod.
zelená – kompletne uzatvorená, aj so všetkými príjazdmi na označenú ulicu vrátane mosta a privádzač

MsÚ Púchov, Slovenský zväz cyklistiky