Nové vedenie MŠK dokončilo plot pri kúpalisku za menej ako polovičnú cenu

719

Mnohí Púchovčania už možno zabudli na kauzu predraženého plotu kúpaliska z roku 2015, kedy bola odvolaná konateľka MŠK Púchov, s.r.o. Katarína Bradáčová.

Pár dní po voľbách koncom roku 2014, v ktorých prehral primátor M. Michalec a nastúpil nový primátor R. Henek, objednala konateľka K. Bradáčová stavbu plotu pri letnom kúpalisku. 96 metrov dlhý betónový plot stál 35.997 eur (375 eura za meter). Novozvolení poslanci si objednali znalca, ktorý odhadol jeho hodnotu na približne 15-tisíc eur. Druhý znalec, ktorého posudok si objednala K. Bradáčová, ohodnotil plot na vyše 38-tisíc eur.

Poslanci Lukáš Ranik a Rudolf Marman, ktorí na problém s plotom upozornili, videli zásadný problém vo výške ceny. Plot bol nielen predražený, ale zdalo sa, že bol obídený aj zákon o verejnom obstarávaní. Podľa zmluvy plot stál aj s DPH 35.996 eur. Keď odpočítame DPH, je to 29.997 eur, čiže len o tri eurá menej ako je určená hranica, kedy sa musí robiť verejné obstarávanie. Nehovoriac o tom, že oprava plotu bola rozdelená na 2 časti.

Poslanci nakoniec konateľku MŠK K. Bradáčovú odvolali a Mesto Púchov s ňou vedie súdny spor o náhrade škody vo výške 17.762 eur. Nový konateľ MŠK Štefan Ondrička koncom minulého roku podpísal zmluvu na výstavbu druhej polovičky plotu. Keďže znalci sa vo svojich teoretických posudkoch diametrálne líšili v cene, nakoniec musela o pravde rozhodnúť prax.

Nový plot, ktorý bol nedávno dokončený náterom, má dĺžku 86 metrov a vyzerá úplne rovnako, ako plot postavený za konateľky K. Bradáčovej. Jeho cena je však podstatne nižšia. Výstavba nového plota stála 13.990 eur (163 eura za meter). Ak zoberieme do úvahy tieto čísla, tak stavba plotu bola za konateľky K. Bradáčovej 2,3-krát drahšia, než stavba plotu za konateľa Š. Ondričku. MŠK mohol za cenu prvej polovičky plotu postaviť celý plot.

Spýtali sme sa poslancov Lukáša Ranika a Rudolfa Marmana ako hodnotia túto kauzu po dvoch rokoch.

Rudolf Marman:
„Myslím si, že táto kauza ľudom ukázala, že sa oplatí bojovať za správnu vec. Som veľmi rád, že zvíťazil zdravý rozum. Dostavba druhej polovice plotu nám jasne potvrdila, že prvá polovica plotu bola zbytočne predražená. Celá táto kauza ma stála veľmi veľa psychických síl a naučila ma byť odolným voči útokom niektorých ľudí. Trošku ma zamrzelo, že som musel v tejto kauze bojovať proti niektorým ľuďom, o ktorých som si myslel, že sú v politike preto, aby bojovali za správnu vec. Na záver by som chcel poďakovať celej mojej rodine a mojim známym, ktorí mi dodávali  potrebnú energiu na to, aby som občanom Púchova dokázal, na ktorej strane v kauze PLOT stála PRAVDA.“

Lukáš Ranik:
„Podstatný fakt je nemenný, Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky konštatoval, že pri realizácii prvej etapy oplotenia nášho kúpaliska sa zle šafárilo s mestskými financiami a mestu tak vznikla škoda. Som veľmi rád, že sa nám podarilo dokončiť druhú etapu obdobného betónového plotu s rovnakým dizajnom a za neskutočne nižšiu cenu! Teraz odporúčam všetkým Púchovčanom pri návšteve letného kúpaliska alebo pri prechádzke okolo areálu, aby si ich prišli porovnať a potom pochopia o čom to je, keď sa transparentne a efektívne hospodári s mestskými financiami. Verím, že sa im poriadne otvoria oči.“

Plot postavený za K. Bradáčovej:
Zmluva s MONT, s.r.o. podpísaná 24.11.2014
Počet dielov: 48
Dĺžka: 96 metrov
Cena plotu: 35.997 eur
Cena za 1 meter: 375 eur

 

Plot postavený za Š. Ondričku:
Zmluva s CANTON EXPORT podpísaná 22.11.2016
Počet dielov: 43
Dĺžka: 86 metrov
Cena plotu: 13.990 eur
Cena za 1 meter: 163 eur