November 1989 si pripomenuli aj v krajskom meste Trenčín

231

Sedemnásty november je od roku 2001 štátnym sviatkom – Dňom boja za slobodu a demokraciu. Dvojdňové spomienkové podujatie s názvom November 1989 pripravilo mesto Trenčín pre svojich obyvateľov, aby si spoločne zaspomínali na udalostí, ktoré zažili počas Nežnej revolúcie.

Jednu z najvýznamnejších udalosti histórie formovania samostatného Slovenska si v nedeľu 17. novembra 2019 pripomenuli Trenčania položením vencov k Pamätníku obetiam komunizmu na Námestí sv. Anny. Ten tvoria štyri piliere spravodlivosti a bronzová tabuľa, na ktorej sa nachádzajú anonymné tváre. Dielo pripomínajúce utrpenie 70 tisíc popravených či uväznených odporcov totalitného režimu vytvoril miestny akademický sochár Igor Mosný. Pieseň „Modlitba pre Martu“ zaspievala jazzová speváčka Dáša Libiaková. O 18.00 h poďakovali Trenčania za slobodu slávnostnou svätou omšou v Piaristickom kostole sv. Františka Xaverského na Mierovom námestí.

Obyvatelia krajského mesta mohli na November 1989 spomínať aj v pondelok 18. novembra, kedy sa konala séria koncertov na Mierovom námestí, v Klube Lúč a Kine Hviezda. Nežnú revolúciu si spolu s obyvateľmi mesta pripomenuli bývalý predseda VPN sociológ Fedor Gál a český hudobník a politik Michael Kocáb, ale aj výber českých a slovenských muzikantov. Koncert na námestí symbolicky o 17.11 hod. otvorila česká kapela Mňága a Žďorp, ktorá odohrala svoje najslávnejšie hity. Po nich pódium patrilo skupine trenčianskej skupine Bez ladu a skladu, ktorá hrala na námestí po dlhých desiatich rokoch. Po koncertoch na námestí nasledovali v Kine Hviezda a Klube Lúč vystúpenia nestorov trenčianskeho undergroundu Chóru vážskych muzikantov, moravskej skupiny Ještě jsme se nedohodli a Michael Kocáb si zaspomínal na časy Pražského výběru spolu so skupinou Karpatské chrbáty.

Zdroj: TSK, FB, foto: Slavomír Flimmel.