Púchovskí gymnazisti v Aténach

165

Odletieť na týždeň do inej krajiny za účelom spoznania novej kultúry a ľudí znie lákavo, však? Tak presne takáto príležitosť bola umožnená mne a ďalším 7 vybraným študentom z Gymnázia Púchov. Konkrétnou cieľovou destináciou boli grécke Atény, kde bolo našou úlohou reprezentovať našu krajinu a školu medzi študentami z 5 rôznych krajín a škôl EÚ, ktoré sú zapojené do projektu Diverzita kultúr, jedna Európa v rámci programu Erasmus+.

 V zostave Evka Šebáková, Dominika Paliesková, Lýdia Chobotová, Juraj Brezina(4.A), Romana Šešová, Lukáš Nechajev, Peter Čerešňa a Filip Kryštof (4.B)sme sa 13.10.2019 nad ránom plní očakávania vydali z Púchova, cez Bratislavu a rakúsky Schwechat do hlavného mesta Grécka. Pallini je názov mestskej časti Atén, kde nás už čakali naši noví priatelia spolu so svojimi rodinami a kde sme mali stráviť týždeň plný výziev.

Našou novou školskou adresou sa stalo gymnázium s názvom 1st Geniko Lykeio Pallinis „Pierre De Coubertin“, kde sme počas týždňa v angličtine pracovali na rôznych témach, ako napríklad presah slovenského umenia vo svete v dielach Andyho Warhola a Dušana Jurkoviča, predstavili sme život, prácu a dielo M. R. Štefánika a Tomáša Baťu. Skúmali sme tiež vplyv objavenia Ameriky na historickospoločenské dianie na Slovensku. Keďže sa náš projekt zaoberá aj politickou situáciou v jednotlivých partnerských krajinách, porovnávali sme navzájom volebné systémy Slovenska, Lotyšska, Talianska, Grécka a Španielska a v rámci simulovaného európskeho parlamentu sme skúmali pálčivé problémy jednotlivých krajín a hľadali možné riešenia.

Taktiež sme sa zapájali do rôznych spoločenských aktivít, ako rolové úlohy v rôznych jazykoch, maľovanie loga projektu na školskú stenu alebo kultúrne spoznávacie výlety.V zmiešaných skupinách sme bojovali v olympiáde z oblastí: výtvarné umenie, hudba, angličtina a matematika.

Okrem spomenutých pracovných úloh sme mali možnosť komentovanej prehliadky Atén, ktorých dominantou je najmä Akropola s Pantheonom, ale taktiež sa tam nachádza aj úžasné múzeum gréckeho umenia a histórie, ktoré je súčasťou Akropoly a mnoho ďalších pamiatok a miest, ktoré sme hľadali v rámci orientačnej hry v zmiešaných skupinách.

 Ako bonus sme absolvovali exkurziu, v rámci ktorej sme mohli spoznať pôvodné hlavné mesto Grécka, Nafplio, ktoré človeka očarí predovšetkým pohodovou prímorskou atmosférou, malebnými uličkami, nádherným hradom Palamidi, ktorý je postavený na kopci, ktorý sa týči nad celým mestom, starou väznicou obklopenou vodou a taktiež aj promenádou a krásnym prístavom. Cestou sme sa zastavili aj pri pôsobivom Korintskom prieplave, ktorý prepája Korintský záliv s Egejským morom a na vlastné oči sme mohli vidieť aký úžas a rešpekt táto stavba vzbudzuje.

Grécko nás zaujalo aj fantastickým jedlom, skvelou atmosférou a najmä neskutočne úžasnými ľuďmi, ktorí pôsobia naozaj priateľsky a vľúdne a už vôbec s vami nemajú problém viesť debaty dlhé 3 hodiny. V Grécku sme si všetci vybudovali nezameniteľné priateľstvá v rámci medzinárodnej študentskej zostavy, na ktoré s určitosťou nezabudneme do konca života. Navyše sme si vycibrili naše jazykové schopnosti, čo nám zaručene pomôže aj pri nastávajúcich maturitách.

Jediné, čo k tomu môžem ešte dodať je konštatovanie, že sme si tento týždeň v každom smere užili naplno a môžeme len ďakovať Gymnáziu Púchov za poskytnutie takejto jedinečnej príležitosti získať zručnosti a cenné skúsenosti , ktoré každý z nás v živote zúročí. Poďakovanie patrí najmä p.p. Brtišovej a Cvachovej, vďaka ktorým sa projekt Erasmus plus na našej škole realizuje.

Lukáš Nechajev, Gymnázium Púchov, IV.B