Novinky pre deti z Modelárskeho klubu Púchov

161

MK Púchov v spolupráci s Centrom voľného času Včielka Púchov organizuje už tretí rok automodelárske krúžky, na ktorých sa deti naučia mnohé manuálne zručnosti pri výrobe modelov a potom pri pretekaní s týmito modelmi si deti osvojujú princípy fair play, súťaživosti, ale aj ohľaduplnosti a korektnosti voči kamarátom a súperom.

Na nový školský rok 2017/2018 pripravujú úplne nový projekt, ktorý by mal byť zaujímavý pre všetky automodelárske kluby na Slovensku, ale záujem prejavili aj kolegovia zo susednej českej republiky. Počas letných prázdnin členovia klubu pripravili stavebnicu autodráhového autíčka, ktoré si budú deti počas krúžkov stavať. Ide o veľmi kvalitne a precízne spracované komponenty od mnohých aj renomovaných výrobcov dielov pre takéto autíčka. Napríklad prevody, osky a zadné pneumatiky sú od talianskej firmy Slotit, ložiská a kolesá od českého výrobcu ALS racing, vodítka od plastmodel MSH CZ. Podvozky sme dali vyrobiť na 3D tlačiarni firme www.matostudio.eu. Bol to dlhý vývoj, ktorý nám zobral najviac času – urobili sme 9 vývojových typov, kým sme boli spokojný s jazdnými aj mechanickými vlastnosťami. Chceli sme mať univerzálny podvozok s posuvným rozvorom a možnosťou použiť ho na rôzne šírky karosérie.

Deti v krúžku dostanú možnosť vybrať si zo 6 typov rôznych karosérií modelov závodných áut ktoré v súčasnosti jazdia svetové šampionáty GT3. Modely sú komplikované a stavať si ich budú pod odborným vedením členov MK Púchov. Podvozok, ktorý je rozobraný do poslednej „skrutky“ si budú postupne skladať tak, aby pochopili zmysel a účel jednotlivých komponentov. Predlohy sú detailne spracované a deti si budú vlastnoručne maľovať interiér auta, vymaľujú si pilota podľa vlastných predstáv a nalakujú si karosérie a vyrobia si aj zasklenie okien.

Samozrejme, že deti nebudú venovať stavbe auta celý čas určený na krúžok. Máme postavené vzorové klubové autá z týchto stavebníc a deti to budú mať ako predlohu, aby vedeli ako ich modely majú vyzerať a ako majú jazdiť. S tými klubovými autami budú jazdiť na krúžku, aj na pretekoch, kým nebudú masť postavené svoje vlastné auto. Máme pre nich pripravený seriál pretekov, ktorý vyvrcholí niekedy v apríli 2018. Počas toho seriálu deti predvedú svoje vlastnoručne postavené modely, budú na pretekoch zbierať body a na konci seriálu budú ocenení kvalitnými a hodnotnými cenami. Deti môžu jazdiť aj s modelmi, ktoré si zakúpili do iných kategórií, no seriál vlastnoručne robených áut plánujeme oceniť najvyššie – pretože tam majú deti najvyšší podiel vlastnej práce. Podobné autíčka, podľa nami vypracovaných pravidiel, si budú stavať aj deti v iných kluboch v SR aj ČR a snáď sa nám podarí urobiť aj majstrovstvá žiakov v tejto kategórii.

MK Púchov ako nezisková organizácia, pripravil pre deti 40 stavebníc z vlastných prostriedkov a aj keď nejde o lacnú záležitosť – jedna stavebnica príde na cca 45,- Eur, nebudeme touto sumou zaťažovať rodičov ale veľmi aktívne nám pomôže CVČ Včielka Púchov a veríme, že nám pomôžu aj podnikatelia z Púchova, ktorí by boli ochotní nejaké stavebnice pre deti zakúpiť. Za odmenu by sme vedeli po dohode ich autíčka nastriekať v ich farbách z logami ich firiem a tak by ich videli jazdiť na autodráhe počas celého školského roka.

Kumičak Martin, Modelársky klub Púchov