Návšteva z družobnej Bielej Cerkvi

383

V stredu 23. augusta viceprimátor mesta Roman Hvizdák privítal na radnici poslanca ukrajinského mesta Biela Cerkev Anatolija Gončara s manželkou.

Mesto Púchov má niekoľko partnerských miest: ruský Omsk, české Hlinsko, srbskú starú Pazovu, bieloruský Bobrujsk a od roku 2004 aj ukrajinské mesto Biela Cerkev. Mesto leží 80 km južne od hlavného mesta Kyjev a má 210.000 obyvateľov. Samotná Ukrajina je druhý najväčší štát v Európe. Od roku 2014 je polostrov Krym a územie východnej Ukrajiny okupované ruskou armádou. Vojna, v ktorej zahynulo už niekoľko tisíc mladých chlapcov, stále neskončila. V týchto dňoch si pripomíname výročie ruskej okupácie Československa v roku 1968 a mali by sme s vďakou hľadieť na obete Ukrajiny, ktorá dnes bráni vo vojne s východným susedom aj našu slobodu.

Predstavitelia oboch miest sa v priateľskom rozhovore venovali histórii svojich miest, gumárenskému priemyslu (ktorý sa nachádza aj v Bielej Cerkvi) a kultúrnym otázkam. Samotní hostia prišli na stretnutie oblečení v národných krojoch, aby vyjadrili hrdosť na svoju ľudovú kultúru. Rokovacím jazykom bola ruština, ale po konštatovaní tlmočníka Ladislava Loužeckého, že ukrajinský jazyk je slovenčine bližší, než ruský jazyk, chvíľu sa diskutovalo aj v rodných jazykoch. Vzájomné porozumenie (vďaka zhodnosti mnohých slov našich jazykov) bolo až prekvapivo dobré.

Na záver viceprimátor mesta Roman Hvizdák pozval zástupcov Bielej Cerkvi na XIX. Púchovský jarmok, ktorý sa koná 16. septembra.