O titul Európsky strom roka zabojuje aj 120 ročná bošácka jabloň

241

Získať titul Európsky strom roka 2018 sa počas februára pokúsi 13 stromov z 13 krajín európskeho kontinentu. Slovensko v prestížnej ankete, ktorá tento rok vstúpila do 8. ročníka a každoročne sa do nej zapojí viac ako 200 tis. hlasujúcich, reprezentuje výnimočný strom z obce Bošáca (okres Nové Mesto nad Váhom).

Bohatú ovocinársku tradíciu rázovitej obce Bošáca v Trenčianskom kraji reprezentuje viac ako storočná jabloň v silnej konkurencii výnimočných stromov z celej Európy. Srdcia hlasujúcich si vďaka svojmu silnému príbehu a vnútornej sile získala už v ankete Strom roka 2017, ktorú s počtom viac ako 7300 hlasov vyhrala a stala sa tak hrdým reprezentantom nielen obce a kraja, ale aj celého Slovenska.

Trinásť metrov vysoká jabloň domáca, odroda Citrónové zimné Zabudišovské, stojí pri ceste v bošáckej miestnej časti Zábudišová. Prastará jabloň s obvodom kmeňa 250 centimetrov je pamiatkou na potulných ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, no vzácnu a dnes takmer zabudnutú regionálnu odrodu jabĺk. Strom je krásnym torzom a napriek poškodeniu má udivujúcu vnútornú vitalitu. „Aj napriek tomu, čo prežila, stále rodí. Keď bol dobrý rok, urodilo sa na nej až pol tony jabĺk. Je obdivuhodným dôkazom toho, že stromy nepotrebujú ľudí. Ak im neublížime, dokážu prežiť aj bez nás,“ vyzdvihol pýchu obce starosta Bošáce Daniel Juráček.

Stáročná tradícia a unikátne poklady

Obec Bošáca je úzko spätá s ovocinárstvom a do povedomia ľudí sa dostala nielen vďaka tohtoročnému finalistovi ankety o najzaujímavejší strom Európy. Pochváliť sa môže aj ďalšími tromi skvostmi, ktoré bodovali v celoslovenských, ale aj európskych súťažiach. Okrem jablone domácej zabodovala v rovnakej ankete v roku 2015 aj hruška ružová. Vďaka veľkému počtu hlasov sa jej podarilo pred tromi rokmi obsadiť konečné tretie miesto. Jeden z najvzácnejších stromov svojho druhu, oskoruša jarabinová, obsadil rovnako bronzovú priečku ankety Strom roka 2011 a prvým víťazom tejto ankety sa ešte v roku 2006 stala hruška planá.

Zvíťazí vonkajšia krása alebo príbeh?

Medzi finalistami ankety sa ocitli vzácne a výnimočné stromy z Belgicka, Španielska, Litvy, Bulharska, Českej a Poľskej republiky, Maďarska, Británie a po prvýkrát aj stromy z Chorvátska, Portugalska, Rumunska či Ruskej federácie. O vzácne hlasy v silnej konkurencii bojujú nielen svojou majestátnosťou, farebnosťou, krásou či vekom, ale najmä svojim silným príbehom, ktorý sa ukrýva za každým, čo i len malým nedostatkom. Poslaním súťaže je upozorniť na staré a vzácne stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. K ochrane životného prostredia a realizácii projektov, ktoré k nej prispievajú sa hlási už od roku 2015 aj Trenčiansky samosprávny kraj v rámci projektu Zelená župa. O to väčšiu symboliku má prítomnosť stromu práve z Trenčianskeho kraja medzi trinástkou najzaujímavejších stromov Európy.

Zahlasovať za starú a vzácnu jabloň môžete až do konca februára 2018 aj vy, a to na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže spojené s ocenením víťaza sa uskutoční 21. marca 2018 v Bruseli.

Zdroj: TSK