Okresný súd presťahovali do novej budovy

530
Zrekonštruovaná budova Okresného súdu v Považskej Bystrici je hrdzavá. Nie, nejde o nepodarok stavbárov, ale o nový trend v architektúre. Hradza vytvorí na povrchu patinu a fasáda bude bezúdržbová.

Zatekajúca budova, hluk z cesty prvej triedy, tmavé a studené kancelárie, celodenné svietenie a vykurovanie i v lete, zápach, azbest, potkany, červíky padajúce zo stropu, útek obvineného cez okno, upozornenia hygienikov a negatívne dôsledky na zdravie zamestnancov – to všetko je už v prípade Okresného súdu v Považskej Bystrici minulosť. Aj za účasti dosluhujúceho ministra spravodlivosti Slovenskej republiky Gábora Gála slávnostne odovzdali minulý týždeň považskobystrickému súdu zrekonštruovanú budovu na Školskej ulici v Považskej Bystrici.

Náklady na kúpu bývalej budovy textilnej spoločnosti a rekonštrukciu boli 4,28 milióna eur, z rozpočtu ju uvoľnil rezort spravodlivosti. Ukončilo sa tak viac ako desaťročné čakanie na presťahovanie súdu do dôstojnejších priestorov. „Budovu pre považskobystrický súd hľadalo už niekoľko mojich predchodcov, stále bola vízia, že sa kúpi nová budova. Ja som si to po mojich predchodcoch osvojil, našli sa finančné prostriedky. Chcel som, aby sa nová budova pre súd otvorila ešte pred voľbami. Keďže ja v nich nekandidujem, nikto nemôže hovoriť o nejakej politickej udalosti,“ zdôraznil minister Gál.

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál kvôli problémom okolo novej budovy okresného súdu odvolal jej predsedníčku Helenu Loduhovú.

V súvislosti s hľadaním budovy a jej kúpou odvolal šéf rezortu spravodlivosti v januári dlhoročnú predsedníčku Okresného súdu v Považskej Bystrici Helenu Loduhovú. Dôvodom bolo podľa neho manažérske zlyhanie. „Budova bola kúpená v novembri, na list vlastníctva súdu bola prepísaná v decembri a odvtedy sa nič nedialo, sťahovanie nikde. Aby bola budova opustená niekoľko mesiacov, takto sa ísť nedalo,“ zdôvodnil odvolanie Loduhovej Gál.

Podľa Róberta Jankovského, povereného vedením Okresného súdu v Považskej Bystrici, v starých priestoroch v administratívnej budove štátnych orgánov v Považskej Bystrici boli problémy s elektroinštaláciou, s osvetlením, pracovné podmienky pre zamestnancov boli nevyhovujúce. „Priestory si vyžadovali celodenné svietenie, dochádzalo k vypadávaniu ističov, počítačovej techniky, v priestoroch súdu sa našiel aj azbest,“ skonštatoval Jankovský s tým, že jediným nedostatkom je menej parkovacích miest, ako na mieste, kde sídlil súd doteraz. Sťahovanie do nových priestorov podľa neho prebehlo za rekordných osem dní, momentálne je už súd plne funkčný v novej budove. V starých priestoroch zostal už iba archív so spismi, ten presťahujú dodatočne.

Rezort spravodlivosti vypísal výberové konanie na nového predsedu súdu, jediným prihláseným uchádzačom bol práve Jankovský. Ten sa však napokon kandidatúry vzdal, ako povedal pri slávnostnom otvorení budovy – z osobných dôvodov.
(r)