Voľby 2020 – stručný manuál

304

Parlamentné voľby sa konajú na celom území Slovenskej republiky v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00 hodiny.

Volebné moratórium

Volebné moratórium na politickú kampaň sa začalo 48 hodín pred parlamentnými voľbami, teda od polnoci 27. februára 2020. Pre médiá platí zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch 48 hodín pred začiatkom volieb. Moratórium na volebné prieskumy aktuálne platí 14 dní pred voľbami. Zákon však nepostihuje sankciami fyzické osoby, ktoré šíria výsledky prieskumov prostredníctvom internetu. Posledný „nepovolený“ volebný prieskum bolzverejnený na sociálnych sieťach 26. februára.

Volebné komisie

Členom volebnej komisie môže byť len volič. Občan môže byť členom len jednej volebnej komisie. Kandidát na poslanca nemôže byť členom žiadnej volebnej komisie. Volebné komisie sa utvoria z rovnakého počtu zástupcov politických strán alebo koalícií politických strán, ktoré podávajú kandidátnu listinu. Do obvodnej volebnej komisie a do okrskovej volebnej komisie deleguje politická strana alebo koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná najneskôr 55 dní predo dňom volieb, jedného člena a jedného náhradníka.

Ako voliť?

Voliči predstupujú pred okrskovú volebnú komisiu a hlasujú osobne, zastúpenie nie je prípustné. Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky. Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť a po zázname v oboch rovnopisoch zoznamu voličov dostane od okrskovej volebnej komisie hlasovacie lístky a prázdnu obálku. Ak volič nepredloží občiansky preukaz, hlasovanie sa mu neumožní. Po tom, čo volič dostal hlasovacie lístky a obálku, vstúpi do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Vloží do obálky jeden hlasovací lístok. Predtým môže na hlasovacom lístku zakrúžkovaním poradového čísla najviac u štyroch kandidátov vyznačiť, ktorým z kandidátov dáva prednosť. Na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada.

Povinnosti voliča

Volič je povinný odložiť nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur. V prípade hlasovania mimo volebnej miestnosti, volič nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie. Toto opatrenie chce predísť kupovaniu hlasov voličov (nepoužité hlasovacie lístky by mohli byť dôkazom toho ako volič hlasoval).

Ako voliť mimo trvalého bydliska?

Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v deň konania volieb nebude môcť hlasovať v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, môže požiadať obec svojho trvalého pobytu o vydanie voličského preukazu. Voličský preukaz oprávňuje v deň volieb na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku na Slovensku.

Voľby handicapovaných voličov

Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu. Táto osoba môže podľa jeho pokynov upraviť hlasovací lístok a vložiť do obálky, nemôže to však byť člen okrskovej volebnej komisie.

Ako voliť prostredníctvom prenosnej volebnej schránky?

Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky. Môže tak urobiť len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.

Slavomír Flimmel