Oslavy 73. výročia oslobodenia Púchova

712

V pondelok 30. apríla sa konalo niekoľko akcií na pamiatku výročia oslobodenia mesta v roku 1945.

Oslavy začali ráno v mestskom parku pri pomníku pamiatky padlých v 1. a 2. svetovej vojne. Pietnej spomienky sa zúčastnil primátor mesta Rastislav Henek, poslanec NR SR Milan Panáček, poslanci MsZ Irena Kováčiková a Lukáš Ranik. S hlavným prejavom vystúpil predstaviteľ zväzu protifašistických bojovníkov Peter Horváth:

„Dnešný deň si pripomíname 73. výročie oslobodenia nášho mesta od nemeckých fašistických vojsk. Skončilo sa tým utrpenie stoviek a tisícov Púchovčanov, ktorí posledné týždne a mesiace boli nútení stavať opevnenia pre Nemcov a trpieť svojvôľu nemeckých a maďarských vojsk. Pritom boli bombardovaní a 21-ročný Augustín Paliesek a 15-ročný František Novosad prišli o život. Púchov a Púchovská dolina boli posledné oblasti Slovenska obsadené nemeckými fašistami.

Šťastím pre Púchovčanov bolo, že Nemci pochopili nezmyselnosť obrany a uspokojili sa likvidáciou mostov a iných dôležitých objektov. V noci z 29. na 30. apríla 1945 odišli ich vojská smerom na Moravu, pričom poslední z nich v ranných hodinách vyhodili most do vzduchu. Zakrátko potom prišli do mesta rumunské a ruské jednotky a vo večerných hodinách aj vojaci československej brigády.

Obyvateľstvo i pod vplyvom propagandy prežívalo tento rýchly sled udalostí so zmiešanými pocitmi. Dnes je už medzi nami málo ľudí, ktorí prežívali hrôzy vojny a my ostatní si tieto útrapy už vôbec nedokážeme predstaviť. Som rád, že my, Slováci, sme dokázali naplniť slová otca dejepisu Herodota, podľa ktorých história učí súčasnú generáciu na základe poznania minulosti pre budúcnosť. Dokázali sme žiť 73 rokov v mieri, hoci to nebolo vždy jednoduché. Hrozné je, že ešte i dnes vo svete okrem miliónov vojakov a civilistov trpí hrôzami vojny vyše 48 miliónov detí…“

Predstavitelia mesta a občania sa potom prišli pokloniť k novému pamätníku obetí 2. svetovej vojny v Horných Kočkovciach. Po položení vencov sa k prítomným prihovoril podnikateľ Ladislav Ganát:

„Z našich dejín je potrebné sa poučiť a tiež je dôležité, aby sme ich poznali. Nielen my, ktorí o hrôzach vojny vieme z učebníc a z rozprávania našich rodičov a starých rodičov, ale aj dnešná a budúca generácia musia vedieť, že naše malé Slovensko a v ňom Púchov a okolie oslobodili vojaci Červenej armády spolu s vojakmi rumunskej armády a česko-slovenskými jednotkami…

2. svetová vojna bola tragédia a musí nám byť mementom a výstrahou. Vážme si skutočnosť, že už 73 rokov žijeme v mieri. Nesmieme dopustiť v dnešnej nestabilnej dobe, aby neznášanlivosť, netolerancia a rasizmus. Za to, že máme dnes mier, môžeme vďačiť aj týmto trom našim bývalým spoluobčanom a ďalším tisíckam ľudí, ktorí v boji za mier prišli o svoje životy.

Pre utrpenie, ktoré vojny – najmä tá 2. svetová – priniesli, je nevyhnutné pripomínať si tieto obdobia, zvlášť mladým ľuďom, aby vo vojne nevideli dobrodružstvo, ale utrpenie. Veď vyhasínali životy väčšinou mladých ľudí na obidvoch stranách. Každý z nich mal doma rodinu a chcel žiť. Preto by sme nemali byť ľahostajní ani k dnešným vojnovým konfliktom na našej planéte. Vo vojne krvácajú a prichádzajú o životy nevinní ľudia v mene zisku bohatých. Práve z týchto dôvodov by sme nemali dopustiť, aby hrôzy vojny opäť zachvátili našu zem.“

Poobede o 17. hodine pokračovali oslavy oslobodenia mesta na pešej zóne vystúpeniami folklórnych súborov Váh a Štepnická skala, oživením fontán, a stavaním mája. Večer o 21. hodine sa oslavy presunuli do Horných Kočkoviec, kde bola v areáli pri Váhu zapálená vatra oslobodenia a pripravený tradičný ohňostroj.

Foto: S. Flimmel
(Doplnené 1.5.2018)