Oslavy 76. výročia SNP v Púchove a Mladoňove

352

Mesto Púchov v spolupráci so Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Púchov oslávilo dopoludnia 29. augusta 76. výročie Slovenského národného povstania.

Mesto pri pietnom akte v mestskom parku pri pomníku na pamiatku padlých v 1. a 2. svetovej vojne reprezentovala primátorka mesta Katarína Heneková, viceprimátor Lukáš Ranik a vedúca oddelenia školstva a sociálnych vecí Daniela Gabrišová. K zhromaždeným prítomným občanom sa prihovorila zástupkyňa ZO SZPB a poslankyňa mestského zastupiteľstva Irena Kováčiková:

Stojíme pri pamätníku, ktorý nám a verím, že aj ďalším generáciám, pripomína, že sloboda nie je niečo, čo nám bolo dané len tak, ale že bola vykúpená krvou a ľudskými obeťami. Zámerne v tejto súvislosti hovorím o ukončení vojny a nie o porážke fašizmu, pretože ten nebol porazený a vykynožený ani doteraz. S jeho prejavmi sa stretávame v celej Európe. Živnou pôdou a podhubím šírenia fašizmu sú sociálne rozdiely, rozdielnosť náboženských kultúr a narastajúci extrémizmus.

Našou povinnosťou je plniť odkaz bojovníkov Slovenského národného povstania. Hovoriť pravdu o tom, za čo partizáni bojovali. Hovoriť o tom predovšetkým s mládežou, ktorá je ovplyvňovaná rôznymi nepravdami a klamstvami o SNP i o oslobodzovaní Slovenska, vrátane zakrývania zverstiev, ktoré fašisti napáchali na našom národe.

Povstanie nie je len našou históriou, pretože sa stalo už súčasťou nás a našej identity. Až 85 % slovenského obyvateľstva považuje 29. august 1944 za najvýznamnejšiu udalosť v dejinách Slovákov. Bez Povstania by sme neboli tým, čím sme – štátom so zakladateľskou protifašistickou a demokratickou tradíciou. Vďaka Povstaniu ju máme zapísanú v našom národnom i štátnom rodnom liste. Ak si však chceme pamiatku a odkaz Povstania uctiť dnes musíme si uchovať vieru v to, v čo verili jeho hrdinovia, že bez Povstania by sme boli porazení a historicky pokorení.

Naša vďaka patrí všetkým, ktorí sa o koniec zla pričinili. Máme hlbokú úctu k ľuďom, ktorí vojnové peklo zažili, ktorí bránili svoju vlasť, svoje rodiny. Keď sa rodila sloboda, keď vypuklo Povstanie snáď nik nepovedal nie.

Je to len niečo vyše týždňa čo sme sa stretli pri jedinečnej príležitosti osláv stých narodenín nášho spoluobčana – priameho účastníka SNP pána Ondreja Martišku a poblahoželali mu k životnému jubileu, ktorého sa dožil napriek ťažkému a tvrdému životu počas vojny, aktívnej účasti v SNP, všetkých tých bojoch, výbuchoch a útokoch, ktoré zažil. Tvrdo bojoval nielen za svoj život, ale aj za životy ostatných rodín, ktoré čakali doma na svoje deti.

19-tisícová členská základňa Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov považuje za česť dôsledne zachovávať pamäť na Povstanie a chrániť česť bojovníkov proti fašizmu. Jej členovia sú doslova hnacím motorom činnosti a aktivít protifašistického hnutia, aktívnymi šíriteľmi myšlienok, ktoré nám nikdy nesmú dovoliť zabudnúť na krutosti druhej svetovej vojny.

Naše posolstvo znie jednoznačne: Nezabudneme a vždy budeme spomínať, že krvou vykúpená sloboda a mier zostanú v našich srdciach, mysliach a činoch rovnako ako u generácií našich pokračovateľov.

Tí, čo umreli, chceli, aby sme mali kde bývať. Aby sme sa pred lietadlom nemuseli skrývať. Aby sme v maminej láskavej náruči boli ukrytí. Aby sme nikdy viac nemuseli v lesoch hľadať úkryty. Aby sme navždy spolu šťastní boli. Aby sme denne sadali k sviatočnému stolu.

Vojna tu už nie je. Je na nás, aby tu nebola zase. Len tak sa nám ukáže sloboda v celej svojej kráse.

V nedeľu 30. augusta v podvečer sa konala oslava 76. výročia Slovenského národného povstania aj pri pamätníku v Lazoch pod Makytou – Mladoňove. Mesto Púchov zastupovali viceprimátor mesta Lukáš Ranik a poslankyňa Irena Kováčiková.

Foto: Slavomír Flimmel