Oslavy Dňa matiek

170

Deň matiek je deň, kedy vzdávame úctu matkám a materstvu. Je oslavovaný na celom svete, avšak nie v rovnakom čase. Myšlienka medzinárodných a pravidelných osláv tohto sviatku vznikla v roku 1907 na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. Prvýkrát bol verejne slávený o rok neskôr. V roku 1914 vyhlásil vtedajší americký prezident Woodrow Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek ako celonárodného sviatku, konajúci sa druhú májovú nedeľu.

Uplynulý víkend prebehlo niekoľko akcií pri príležitosti Dňa matiek, ktorý tento rok pripadol na nedeľu 12. mája. V piatok oslavovali v Streženiciach členovia púchovskej organizácie Slovenského zväzu zdravotne postihnutých. Prišla ich pozdraviť aj primátorka mesta Katarína Heneková s manželom. O kultúrny program sa postarali deti zo Základnej školy Streženice.

V sobotu sa tá istá sála zaplnila občanmi Streženíc na akcii ku Dňu matiek, ktorú zorganizoval miestny obecný úrad. Folklórny súbor Štepnická Skala zahral a zaspieval zúčastneným mamám ľudové piesne zo svojho bohatého repertoáru.

V nedeľu poobede sa mamičky stretli v púchovskom evanjelickom kostole na akcii Mesta Púchov a Základnej umeleckej školy v Púchove. Na koncerte venovanom všetkým mamám a starým mamám deti všetkých vekových kategórií predviedli umelecky hodnotný hudobný program.

Foto: Slavomír Flimmel