Otvorili vežu i celý hrad pre verejnosť

583

Aj okres Púchov sa môže pochváliť stredovekým hradom. Nachádza sa nad obcou Lednica, kde v sobotu 7. mája zahájili letnú turistickú i pracovnú sezónu.

O symbolické otvorenie „hradnej brány“ v roku 2016 sa postarali Trombitáši, bratia Štefánikovci z Lúk, Bludní rytieri v stredovekých kostýmoch s dobovou kuchyňou, dokumentarista Jakub Cíbik a veľký počet návštevníkov, ktorí prišli i zo zahraničia. Na svoje si prišli i deti, ktoré si mohli vyskúšať streľbu lukom, zahrať si dobovú spoločenskú hru „Mlyn“ či pokúsiť sa vyrobiť vlastnú keramiku na hrnčiarskom kruhu.
Približne po dvoch rokoch bol obnovený prístup na hradnú vežu, rekonštruovanú v spolupráci občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť, Obce Lednica, Trenčianskeho samosprávneho kraja a Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. „Sme veľmi radi, že sme sem zavítali. Je krásna sobota a voľný čas sme využili veľmi príjemne,“ povedal o návšteve hradu jeden z českých turistov.
„Hlavnú konzerváciu hradu by sme chceli dokončiť do dvoch rokov a potom by sme tu chceli mať pravidelnú službu pre návštevníkov, sprievodcov a nejaké drobné suveníry,“ povedal o plánoch s hradom jeho kastelán a riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko a zároveň ďalších návštevníkov pozval:„Do konca novembra bude možné dostať sa na hrad v pracovné dni medzi 8.00 a 15.00, počas vybraných víkendov a napríklad v máji je to každý víkend.“ Na Lednický hrad zavítal i predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, ktorý ocenil 12-ročnú prácu na obnove a konzervácii stredovekého objektu: „Chcem všetkým, ktorí pracovali na obnove hradu veľmi pekne poďakovať! Veľakrát to bolo iba za „Pán Boh zaplať“, ale vidieť tu nadšenie a odovzdanie sa pre tento hrad a prácu, ktorou tu chceli zachovať niečo pre budúce generácie. Bodaj by takých ľudí bolo oveľa viac.“ Symbolického opätovného sprístupnenia vyhliadky sa zúčastnil i starosta obce Lednica Kamil Karas. Aj on ocenil dlhoročnú prácu na hrade nad obcou slovami:„Vďaka prácam na hrade máme čo ponúknuť turistom, ktorí zavítajú do obce. Lednický hrad je dominantou obce vsadený do krásnej prírody.“

-pam-