Upozornenie železníc: Vandali vážne ohrozujú vlaky, betónové kusy v koľajiskách na trati Považská Bystrica – Púchov spôsobili silné nárazy a poškodenia rušňov

487

Na trati Považská Bystrica – Púchov došlo v priebehu 24 hodín k dvom závažným incidentom, ktoré mimoriadne ohrozili bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy. Včera (17. 5. 2016) o 19.40 hod. narazil osobný vlak na železničnom priecestí do betónového predmetu, ktorý niekto umiestnil do koľajiska. Dnes (18. 5. 2016) o 12.30 hod. popoludní došlo na rovnakej trati len v inom mieste k ďalšiemu nárazu vlaku, taktiež do časti betónu, uloženého v koľajisku. Silné nárazy spôsobili ohnutie pluhu a poškodenie častí rušňov. Vlakový personál musel prekážky na trati odstrániť, až potom mohli ďalej pokračovať v jazde. Uvedené prípady vandalizmu boli nahlásené polícii, ktorá prípady prešetruje.

ŽSR opakovane upozorňujú na nebezpečné dôsledky vandalizmu, teda úmyselného poškodzovania majetku. Vandali si neuvedomujú, že svojim konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale hazardujú aj s ľudskými životmi, pri takomto náraze rušňa v plnej rýchlosti reálne hrozí vykoľajenie vlaku. Preto ŽSR okrem zintenzívnenia kontrol na tratiach aj prosia verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici, aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu a pomohla tak eliminovať trestnú činnosť.

Zdroj: ŽSR