Pavol a Peter Ďurdíkovci – svetoví rekordmani z Púchova

931
V posledných rokoch šíria vo svete dobré meno Púchova a Slovenska dvaja naši spoluobčania: bratia Pavol a Peter Ďurdíkovci. Popri svojom zamestnaní vo svojom voľnom čase trénujú a prekonávajú obrovské množstvo rôznych rekordov.

 

Rekordmani Ďurdíkovci v roku 2017 na podujatí v Turzovke – Peter Ďurdík, Pavol Ďurdík, primátor Turzovky a riaditeľ Slovenských rekordov.

Pavol Ďurdík – držiteľ 2.281 rekordov

Bratia Ďurdíkovci ako bývalí úspešní boxeri po skončení svojej aktívnej športovej kariéry zamerali svoju aktivitu na zápisy do slovenských a aj svetových rebríčkov rôznych, niekedy až bizarných, rekordov. Ako prvý z dvojičiek to bol Pavol Ďurdík, ktorý si už v roku 2013 určil cieľ zapísať sa do slávnej Guinnessovej knihy rekordov. Vybral si disciplínu obúvania ponožiek na čas, v ktorej bol v roku 2014 úspešný (obul si 46 ponožiek za 1 minútu). Postupne sa v tejto disciplíne do Guinnessovej knihy zapísal až 4-krát, keď skončil rekordom na čísle 52 ponožiek. Celkovo má v Guinnessovej knihe rekordov do dnešného dňa 12 zápisov.

Pavol Ďurdík s certifikátmi Guinness World Records v roku 2017.

V roku 2015 začal spolupracovať so svetovou organizáciou Record Setter z USA, kde sa v rokoch 2015-2018 štyrikrát po sebe stal najúspešnejším svetovým rekordmanom. Pavol Ďurdík je prvým Slovákom, ktorý vlastní certifikáty z 29 svetových, národných a kontinentálnych združení, resp. vydavateľstiev kníh o rekordoch.

Rebríček Top 10 najlepších svetových rekordmanov vo World Records Setters v USA, kde Pavol Ďurdík v rokoch 2015, 2016, 2017, 2018 získal 1. miesto.

Svoje rekordné zápisy má v súťažných organizáciách: Guinness World Records, World Record Setter USA, Golden Book of World Records, Unique World Records, Assist World Record, Incredible Book of Records, Vajra World Records, Pakistan Book of Records, Online World Records, Diamond World Record, Real World Record, Kohinoor World Record of Records, Bharat World Record, Vishvam World Record, Golden Star World Records, Wonder Book Of Record International, Asian World Records, Marvelous Book Of World Records, Galaxy Book Of World Records, Genius Book Of Records, High Range Book of World Records, Champions Book of World Records, Slovenské rekordy…

Pavol Ďurdík so svojimi trofejami v r. 2018.

Čo vás inšpirovalo k získavaniu rekordov?

Môj sen bol sa zapísať do Guinnessovej knihy rekordov, tak som vyhľadával na internete rekordmanov, ktorých by som prekonal.

Máte nejaký svoj vzor?

Ja nemám vzor, vidím iba rekordy, ktoré musím prekonať a skúšam, pokiaľ sa mi to nepodarí.

Ako hľadáte nápady na rekordné disciplíny?

Cez internet, noviny, knihy vyhľadávam rekordy, ktoré by som mohol prekonať a popritom ma napadnú aj vlastne rekordy.

Existuje disciplína, v ktorej ste chceli veľmi získať rekord a nepodarilo sa to?

Neexistuje, ale ak náhodou bude existovať, tak sa budem snažiť zdokonaľovať a zapísať sa v danej disciplíne.

V roku 2018 Pavol Ďurdík získal veľkú cenu Indie za rekord v zhasínaní zápaliek na jazyku, súťaž vysielalo viacero Indických TV.

Koľko máte celkovo slovenských, resp. svetových rekordov?

Som zapísaný v 29 svetových organizáciách a vydavateľstvách kníh o rekordoch.  Celkovo mám dohromady 2.281 slovenských a svetových rekordov. Len vo svetovej organizácii Record Setter z USA mám 1.682 aktuálnych a 483 prekonaných rekordov.

Ktoré svoje rekordy si najviac ceníte?

Najviac si cením rekord v zhasínaní zápaliek na jazyku, zhasínanie sviečok jedným úderom a môj prvý rekord ktorý som dosiahol v Guinness World Record s ponožkami – najviac ponožiek natiahnutých na jednu nohu za jednu minútu.

Aké disciplíny plánujete absolvovať v roku 2019?

Tento rok sa budem snažiť prekonávať rôzne svetové rekordy a zdokonaliť svoju rýchlosť.

Malý rekordman Pavol Ďurdík jr. vložil do plastového pohárika za 10 sekúnd pingpongovú loptičku štyrikrát z ruky otca, a to mal iba rok a tri mesiace.

Na prekonávanie rekordov ste inšpirovali aj svojho syna Paľka…

Syn má tri roky a je už zapísaný v piatich svetových organizáciách. Certifikáty získal za rekordy zo spinnerom (najdlhší čas točenia spinnera na kolienku, na čele, roztočený na stole), s pingpongovou loptičkou (kde ju vkladal z ruky dospelého do umelého pohárika), za rýchlosť udierania do bojovej lapy (za 10 sekúnd 45 úderov, za 30 sekúnd 144 úderov), s balónikom (najviac ťuknutí nafúkaný balónik o hlavu za 10 sekúnd 22-krát).

Pavol Ďurdík jr. sa zapísal v novej organizácii Bravo World rekord s dvomi rekordmi: točenie spinnera na kolienku ktorý mu vydržal 1 minútu a 29 sekúnd a za rýchlosť udierania do bojovej lapy (za 10 sekúnd 45 úderov).

Niektoré rekordy Pavla Ďurdíka z roku 2018:

 1. 2. 2018
 • obúvanie ponožiek v časovom limite 30 sek. – na jednu nohu si ich natiahol 26 kusov
 • na nose si roztočil spinner a v tomto stave vydržal 2 min. a 17 sek.
 1. 4. 2018
 • vylepšil slovenský rekord – zapaľovanie zápaliek jednej od druhej, presnejšie v rade za sebou – vypálil 1.110 kusov zápaliek
 • obúvanie ponožiek v časovom limite 30 sek. – na jednu nohu si ich natiahol už 28 kusov
Pavol Ďurdík jr. so svojimi trofejami v roku 2018.
 1. 6. 2018
 • uhasil za 30 sek. na vlastnom jazyku postupne za sebou 21 kusov horiacich zápaliek.
 • udržal v kľude na malíčku pravej ruky hraciu kartu 2 hodiny a 15 sek., podarilo sa mu vylepšiť bratov rekord o necelú 1 a pol hodinu
 • uložil na tenisovú loptičku, ktorú držal v ľavej ruke za 10 sek. 12 kusov CD médií
 • si vložil jedno CD do úst, a držal ho pevne zubami, postupne si naň sám poukladal 71 kusov diskov
 • umiestnil na tenisovú loptičku postupne 111 kusov CD držal pritom loptičku v ľavej ruke
 1. 7. 2018
 • urobil najviac striedavých odrazov pingpongovej loptičky na oboch stranách čepele noža – podarilo sa mu ich spraviť celkom 1.754-krát
 • urobil najviac striedavých odrazov pingpongovej loptičky na čepeliach dvoch nožov – urobil ich celkom 973-krát
 • urobil najviac odrazov cibule za 10 sek. na dvoch stolnotenisových raketách s tmavými okuliarmi na očiach – bolo ich 52
 • vytvoril stĺpec z 10 kusov kotúčikov toaletného papiera za 2,31 sekundy
 • za 1 minútu odrazil od stola pingpongovú loptičku do plastového pohára
 • uhasil za 30 sek. na vlastnom jazyku postupne za sebou 33 kusov horiacich zápaliek
Pavol Ďurdík je zapísaný v 29 svetových organizáciách a vydavateľstvách kníh o rekordoch.

23.11.2018

 • podarilo sa mu postupne zapichnúť do jednej bobuľky hrozna 397 kusov špáradiel, vylepšil svoj rekord z roku 2017 – vtedy ich použil na zapichnutie  280 kusov špáradiel
 1. 11. 2018
 • v časovom limite 1 minúta zapálil a zároveň uhasil na vyplazenom jazyku 62 horiacich zápaliek, prekonal vlastný rekord, ktorý mal hodnotu 58 kusov
 1. 12. 2018
 • vložil si do úst 5 kusov pingpongových loptičiek, pokus je zaradený ako ustanovujúci slovenský rekord
 • najviac kozmetických tyčiniek vložených do úst – 371 kusov a potreboval na to len 5 sekúnd, vytvoril ďalší ustanovujúci slovenský rekord
Rekordmani Ďurdíkovci na návšteve primátorky Púchova Kataríny Henekovej v januári 2019.

Peter Ďurdík – držiteľ 460 rekordov

Druhý z bratov Ďurdíkovcov bol v minulosti úspešný boxerista. Získal tri tituly majstra Slovenska a bronzovú medailu na majstrovstvách Európy. Po skončení boxerskej  kariéry podobne ako brat Pavol sa aj on niekoľkokrát pokúšal získať zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Keďže zabezpečiť si jej certifikát je finančne veľmi náročné, zatiaľ sa mu to nepodarilo.

Peter Ďurdík so svojimi trofejami v r. 2019.

Peter Ďurdík má ale veľa úspešných zápisov v organizácii registrujúcej svetové rekordy Record Setter z USA, kde sa s vysokým počtom rekordov umiestnil v prvej desiatke svetových rekordmanov v rokoch 2016 (7. miesto), 2017 (5. miesto) a 2018 (6. miesto). Peter Ďurdík si veľmi váži svoje zápisy v knihách rekordov – najmä v High range book of world record (2016-2018) a India star book of record (2018). S niektorými rekordami mu pomáhala manželka Andrea, ktorá je tiež držiteľkou niekoľkých svetových rekordov.

Peter Ďurdík so svojimi oceneniami v januári 2018.

Čo vás inšpirovalo k získavaniu rekordov? Máte nejaký svoj vzor?

Inšpiroval ma môj brat Pavol Ďurdík, ktorý mal už viac rekordných zápisov v USA, tak ako bývalý profesionálny športovec som sa pustil do toho aj ja.

Ako hľadáte nápady na rekordné disciplíny?

Prezerám knihy rekordmanov po celom svete, pozerám webové stránky s rekordmi a tam vyhľadávam inšpiráciu na svoje nové rekordy.

Peter Ďurdík je zapísaný v 25 svetových organizáciách a vydavateľstvách kníh o rekordoch.

Koľko máte celkovo slovenských, resp. svetových rekordov?

Slovenských a svetových rekordov mám dohromady 460.

Ktoré svoje rekordy si najviac ceníte?

Najviac si cením rekordy s futbalovou loptou na čele a s pingpongovou loptou na rúčke pingpongovej rakete. V disciplíne s futbalovou loptou na čele v stoji sa mi podarilo prekonať rekord v súťaži s rekordmanmi z USA, Indie, Kanady – a ja ako Slovák som zvíťazil. Rekord som sa prekonal 5-krát a držím svetový rekord s časom 1 hodina, 32 minút a 24 sekúnd.

Svetový rekord Petra Ďurdíka s futbalovou loptou: 1 hodina, 10 minút a 46 sekúnd, je registrovaný v USA a Indii.

Niektoré rekordy Petra Ďurdíka z roku 2018:

 1. január 2018
 • poukladal 130 kusov CD-čiek na rolku toaletného papiera za podmienky, že tento stĺpec médií musel zostať do spadnutia na rolke minimálne 5 sekúnd
 1. 6. 2018
 • na čelo si umiestnil plnú pivovú fľašu o objeme 0,5 litra a v stoji so zaklonenou hlavou ju udržal 1 hodinu a 23 minút
 • uložil na stole stĺpec 7 kusov mandarínok položených na seba
 • uložil na basketbalovú loptu mandarínky na seba, stĺpec vytvoril z 5 kusov.
 • vylepšil vlastný rekord, tentoraz to bolo spolu s manželkou Andreou – na jej vlasy postupne prichytil 406 kolíkov na prádlo
 • uložil si na nos 30 kusov plastových lyžičiek, udržal ich tam minimálny časový limit 5 sek.
Peter Ďurdík s manželkou Andreou v r. 2019.
 1. 7. 2018
 • udržal na 30 cm dlhom pravítku pingpongovú loptičku 3 min. a 28 sek., na nej bol ešte plastový uzáver z PET fľaše
 • poukladal na položený kotúčik papiera na stole na oblej strane až 170 kusov CD médií do stĺpca
 • udržal na čele 17 hokejových pukov 9 min. a 56 sek., počas pokusu sedel, v ústach mal zahryznuté jablko a jedno bolo položené na vrchnom puku
 • balansoval s futbalovou loptou a na jej vrchu mal umiestnenú golfovú loptičku – vydržal celkom 34 min. a 51 sek.
 • udržal na čele 17 hokejových pukov neuveriteľnú dobu 50 min. a 29 sek., počas pokusu sedel
 • urobil za sebou 52 klikov s futbalovou loptou umiestnenou na zátylku hlavy
Andrea Ďurdíková a slovenský rekord s 204 vidličkami vo vlasoch.
Peter Ďurdík v knihe rekordov High range book of world record (2018).
Peter Ďurdík v knihe rekordov India star book of record (2018).

Spracoval: Slavomír Flimmel
Zdroj: FB, www.slovenskerekordy.sk