Peter Ceniga ladí formu na majstrovstvá Európy i sveta

410

V 24. čísle Púchovských novín sme priniesli informáciu o triumfe Púchovčana Petra Cenigu v elitnej kategórii mužov na podujatí Spartan Race vo Valčianskej doline. Peter sa extrémnym pretekom Spartan Race venuje deväť rokov, na svojom konte má i niekoľko medzinárodných úspechov, majstrovstvá sveta a Európy nevynímajúc.

Medzi svoje najväčšie úspechy považuje siedme miesto na majstrovstvách Európy v roku 2019 v kategórii Elite v talianskych Dolomitoch, kde Peter Ceniga v slovenskom drese triumfoval v súťaži národných tímov a získal titul majstra Európy. V tom istom roku si zaknihoval skvelé deviate miesto na majstrovstvách sveta v gréckej Sparte. Okrem víťazstva vo Valčianskej doline ho tiež zdobia triumfy na medzinárodných podujatia v Madride či vo Svite.

Spartan Race sa stal najmä v posledných rokoch i na Slovensku obrovským fenoménom. Svedčí o tom aj fakt, že na pretekoch sa pravidelne zúčastňuje okolo 5000 pretekárov. „Podstatou a filozofiou spartanu je v dnešnej dobe dostať čo najviac ľudí z gauča ku športu. Myslím si, že sa to aj darí, keďže na pretekoch býva okolo 5000 pretekárov rôznych výkonnostných kategórii – od open vĺn, kde si to ľudia idú vyskúšať, až po elite kategóriu, v ktorej to pár pretekárov v Európe ale hlavne v USA robí na profesionálnej úrovni,“ uviedol pre Púchovské noviny Ceniga s tým, že len v samotnom Púchovskom okrese sa tomuto športu venujú možno stovky športovcov.

Za deväť rokov extrémneho pretekania sa môže Peter Ceniga pochváliť účasťou na množstve vrcholných podujatí, pravidelne sa zúčastňuje pretekov po celej Európe, nechýbal ani na majstrovstvách sveta v Spojených štátoch amerických.

„Tento rok mám v zahraničí v pláne odbehnúť španielsku sériu, bol som minulý týždeň v Andorre a ešte ma čakajú preteky v Madride a finále série na Tenerife. Ďalej je to CEU mountain séria, kde bola Valča, a nasledovať bude poľská Czarna Gora, Dolní Morava v Českej republike. Tohtoročný vrchol sezóny smerujem na majstrovstvá Európy, ktoré budú vo Verbier (Švajčiarsko). A potom majstrovstvá sveta, ktoré budú ako každý rok v gréckej Sparte,“ priblížil najbližšie plány Púchovčan.

Ako dodal, je príprava na náročné súťaže pozostáva z behu a bicyklovania, v zime zo skialpinizmu a bežeckého lyžovania. Len v minulom roku mu tréningové aktivity zabrali 685 hodín čistého času. „Okrem samotného tréningu je to samozrejme aj regenerácia – valec, strečing a cvičenie s vlastnou váhou, najmä zhyby,“ uzavrel Peter Ceniga.

pok, foto: archív P. Ceniga