PMP – Pohár mieru a priateľstva – Púchov 2021

280

V sobotu 26.06.2021 náš modelársky klub Púchov organizoval preteky PMP – Pohár mieru a priateľstva.

Tento názov sme si požičali z histórie, ktorú pamätajú aj púchovskí motoristickí fanúšikovia. Niekedy od roku 1972 sa v ČSSR a iných socialistických krajinách organizovali preteky s podobným názvom a zúčastňovali sa ho iba pretekári z tzv. východného bloku a iba s autami vyrobenými v týchto štátoch a tak sme mohli vidieť na štarte autá Škody, Lady, Moskviče, Wartburgy, Trabanty, Poľské Fiaty a Rumunské Dacie.

Táto časť našej histórie nás zaujala a tak sme sa rozhodli spoločne s modelármi z ČR na organizovaní pretekov s modelmi týchto skutočných áut. Pripravili sme kopytá a laminátové karosérie a postavili modely vhodné na pretekanie na autodráhe. Dokonca náš modelársky klub Púchov, pripravil polytechnickú stavebnicu jedného z najslávnejších pretekárskych áut ČSSR Škoda 130RS pre automodelárske krúžky, ktoré každý rok v spolupráci s CVČ včielka Púchov organizujeme. Niektoré deti si už stihli skúšobne postaviť svoje vlastné autá z prototypovej verzie stavebnice, ktorú sme podali ako náš projekt na Trenčiansky samosprávny kraj a tento Projekt bol podporený z Participatívneho-komunitného rozpočtu TSK. V letných mesiacoch pripravíme 22 stavebníc pre automodelárske krúžky tak, aby sme v septembri mohli s deťmi začať s ich realizáciou.

Preteky v Púchove sa jazdili v kategórii cestovných áut a formule Easter MTX 1-03. Cestovné autá boli ešte rozdelené podľa „kubatúry“ (sily motoru) na OPEN bez obmedzenia výkonu a KLASIK s obmedzeným, slabším typom motora. Juniorov v kategórii KLASIK sme vyhodnocovali zvlášť. Prihlásených bolo 30 pretekárov zo Slovenska a z Českej republiky. Preteky sme začali už tradične, výstavou modelov a to súťažou elegancie – concours d’élégance.

Pretekári si mohli modely prezrieť a označiť žetónom model, ktorý sa im spracovaním páčil najviac. Na štarte sme videli modely Škoda 130RS, Škoda 200RS, Škoda 100, Škoda 120L, Moskvič, VAZ 2101 MTX, Trabant. Najviac sa páčil model Škoda 120L Milana Hoška z RACING MOTOR SPORT – CZ, na druhom mieste sa umiestnila čierna okruhová Škoda 100L Romana Bednárika z MK Púchov a na treťom mieste to bola Škoda 130RS vo farbách ARC Bratislava, juniora Samuela Vojcíka z modelárskeho krúžku MK Púchov.

Po súťaži elegancie sme jazdili kvalifikáciu kde nám časy ukázali kto bude bojovať o prvenstvá. Časy pod 6 sekúnd na kolo zajazdili Bednárik Roman z AMK Púchov a Kučera Adam z SRC Martin a ďalšie časy tesne nad 6 sekúnd zajazdili ďalší 4 pretekári. Po vytvorení skupín sa jazdili prvé preteky cestovných áut. Tu v kategórii OPEN jazdili v tesnom závese Kučera Adam a Bednárik Roman, no žiaľ Adam odstúpil pre poruchu, jeho miesto zaujal Kučera Jaro. Tesne s nimi jazdil Oktábec Jano, no aj ten nakoniec odstúpil pre poruchu.

Do kategórie formule Easter bolo prihlásených 15 pretekárov. Preteky začali tak isto súťažou elegancie. Najviac žetónov – rovnaký počet získali modely Bednárika Romana a Bednárika Rasťa z MK Púchov, no nádherné boli všetky modely a konštatovali sme, že všetky by si zaslúžili víťazstvo. Všetky modely mali predpísaný motor a tak rozhodovala zručnosť, skúsenosť šťastie. Po dlhých bojoch vyhral Havlas Libor z SRC Polanka – CZ, druhý Martin Kumičak z MK Púchov a tretí bol Koterba Ladislav z MAC Ferrari Revúca.

Po pretekoch formule Easter sa jazdili ešte druhé preteky cestovných áut a z týchto dvoch pretekov sa vyhlásili celkové výsledky. Oba preteky vyhral suverénne Bednárik Roman z MK Púchov za čo mu patrí veľká pochvala. Roman počas celých pretekov podával špičkové výkony, jazdil s čiernou okruhovou Škodou 110L a bez zaváhania vyhral kvalifikáciu v cestovných autách kde zajazdil najrýchlejší čas na kolo, vyhral obe hlavné preteky cestovných áut a v celkovom hodnotení obsadil prvé miesto. V súťaži elegancie cestovných áut bol druhý a vo formule Easter bola jeho čierna formule MTX 1-03 hodnotená ako najkrajšia. GRATULUJEME.

Veľmi dobre jazdili aj naši juniori a boli rovnocennými súpermi dospelým pretekárom v kategórii KLASIK. Na prvých troch juniorských miestach sa umiestnili Štancel Alexander, Vojcík Samuel a začiatočník Panáček Sebastián, no veľmi dobre jazdil aj Belas Mirko a Mazák Matias – všetci sú odchovanci z automodelárskych krúžkov MK Púchov. Štancel Alexander jazdil s modelom Škoda 130RS zo stavebnice MK Púchov, ktorú si postavil za pomoci firmy MINI RACING slot-produkty.cz, Vojcik Samuel jazdil so Škodou 130RS vo farbách ARC Bratislava, Belas Mirko jazdil s modelom Škoda 130RS vo farbách Continental, Panáček Sebastián jazdil s krúžkovým autom VAZ 2101 MTX vo farbách Barum a Mazák Matias jazdil s krúžkovým modelom Trabant.

Štancel Alexander sa umiestnil na prvom mieste aj v celkovom hodnotení kategórie KLASIK a porazil aj dospelých pretekárov. Všetkým pretekárom ďakujeme za pekné výsledky a GRATULUJEME k ich výkonom.

Preteky s týmito historickými modelmi a náš projekt polytechnickej stavebnice pre automodelárske krúžky zaujal modelárov nielen na Slovensku, ale aj modelárov v českej republike a v Nemecku. V budúcnosti plánujeme urobiť seriál pretekov s týmito modelmi v týchto krajinách.