Peter Ceniga na majstrovstvách sveta potvrdil, že patrí do svetovej špičky Spartan race

1150

O skvelé zviditeľnenie Slovenska a mesta pod Lachovcom sa postaral začiatkom decembra Púchovčan Peter Ceniga. Z majstrovstiev sveta Spartan race v Spojených arabských emirátoch priviezol ako člen trojčlennej tímovej štafety na Slovensko výborné piate miesto. „Majstrovstiev sveta, ktoré sa konali od 3. do 5. decembra v púšti Liwa asi 300 kilometrov od Abu Dhabi, sa zúčastnilo takmer 160 pretekárov zo všetkých kútov sveta. Zo Slovenska sme boli na majstrovstvách sveta traja. Účasť na svetovom šampionáte bola podmienená umiestnením do piateho miesta na niektorom z pretekov Spartan race v priebehu celého roka,“ priblížil podmienky účasti medzi svetovou elitou.

Na 22-kilometrovej, mimoriadne extrémnej trati s výškovým prevýšením 700 metrov, obsadil Peter Ceniga v súťaži jednotlivcov 13. miesto. Ķaždý krok v piesku bol podľa neho omnoho náročnejší, ako na pevnej zemi. Ďalším problémom bol samotný piesok, ktorý sa aj napriek zapáskovaným teniskám po pár kilometroch dostal dovnútra a narobil nejednému pretekárovi krvavé otlaky. Umiestneniu v elitnej svetovej desiatke mu zabránil až príliš úzkostlivý rozhodca, ktorý mu nariadil 60 trestných burpee (tzv. angličáky – drep a podpor ležmo v dynamickom prevedení). Tridsať z nich bolo za oštep, ďalších tridsať na tyrolskom traverze. „Rozhodca ma nechal angličákovať aj napriek tomu, že som šiel prekážku od žltej pásky, ako sa malo. Nebyť toho, mohol som skončiť v top desať,“ posťažoval si na nepriazeň arbitra úspešný Púchovčan. V tímovej štafete, ktorá sa konala už na druhý deň po súťaži jednotlivcov, obsadila slovenská trojica Janka Pepová, Jakub Haviarik a Peter Ceniga na skvelej piatej priečke. Od bronzových Kanaďanov ich delilo iba 19 sekúnd. Za zmienku stojí fakt, že Kanaďania mali v tíme majstrov sveta v individuálnej kategórii mužov i žien…

I napriek celosvetovej pandémii zvládli v Saudskej Arábii svetový šampionát na výbornú. „Spojené arabské emiráty sú najviac zaočkovanou krajinou na svete, samozrejmosťou bol PCR test (aj pre očkovaných) pred odletom, po prílete a dokonca na šiesty deň pobytu. Zaujímavosťou je aj povinnosť pre domácich testovať sa každých 14 dní PCR testom. Po rozhovore s miestnymi majú vďaka týmto prísnym opatreniam prázdne nemocnice. Celé preteky boli situované v púšti mimo civilizáciu. Ubytovanie sme mali zabezpečené vo veľkých stanoch, ktoré sú tam postavené celoročne pre podobné podujatia. Pricestovali sme deň pred pretekmi, hlavná súťaž bola v piatok a tímová štafeta v sobotu. Zabezpečené to bolo dobre, až na hluk zo štvorkoliek, ktoré jazdili po pieskových dunách nad našimi stanmi, takže sme sa veľmi nevyspali, ale všetci sme boli na tom rovnako,“ priblížil podmienky v dejisku majstrovstiev sveta Peter Ceniga.

Trináste miesto v konkurencii absolútnej svetovej špičky zaradil medzi najlepšie výsledky vo svojej športovej kariére. Medzi ne patria aj umiestnenia na významných svetových či európskych podujatiach – 7. miesto na majstrovstvách Európy Spartan race v Dolomitoch v roku 2019, 9. miesto na majstrovstvách sveta trifekta Spartan race v gréckej Sparte. Rovnako piatu priečku v tímovej štafete zaradil medzi svoje najväčšie úspechy, ktorými bol titul majstra Európy v Dolomitoch a druhé miesto tímovej štafety na majstrovstvách Európy v roku 2017 v Andorre.

Príprava na svetový šampionát v Spojených arabských emirátoch trvala v podstate celý rok. Pozostávala z veľkého objemu nabehaných, nabicyklovaných a v zime „naskialpovaných“ kilometrov. Do toho ešte tréningy úchopu na hrazde a cviky s vlastnou váhou. Letenku, ubytovanie a štartovné mali hradené od Spartanu v rámci protímu, do ktorého sa dostali pretekári z každej krajiny na základe dosiahnutých výsledkov.

Skvelé výsledky na šampionáte v Spojených arabských emirátoch sú pre Petra Cenigu povzbudením do ďalšieho tréningu a motiváciou do budúcej sezóny. „V zime sa chcem viac venovať skialpinizmu, chcem vyskúšať nejaké skialpinistické preteky. Čo sa týka budúceho roku, ešte nemám plán pretekov, ale hlavný cieľ bude určite majstrovstvá Európy v októbri v Londýne, majstrovstvá sveta trifekta v Sparte v novembri a majstrovstvá sveta Spartan race, ktoré zatiaľ nemajú známu lokalitu ani termín,“ uzavrel Peter Ceniga.

pok, foto: archív Petra Cenigu