Peter Jureňa: Sezónu 2019 mám úspešne za sebou, keďže sa mi podarilo obhájiť titul majstra Slovenska

380

Niekoľkonásobný majster Európy a súčasný majster Slovenska v súťaži automobilov do vrchu, 55 ročný pretekár Peter Jureňa, ktorý reprezentuje Púchov a Slovenskú republiku už viac ako 20 rokov, nám poskytol krátky rozhovor.

• Ako ste sa dostali k automobilovým pretekom, bol to detský sen alebo náhoda?

V prostredí automobilového športu som vyrastal. Môj otec sa stal na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov jedným z prvých priekopníkov rally súťaží na Slovensku a ja som pokračoval v jeho šľapajach. Po ukončení strednej školy som začal pracovať vo firme MATADOR ako testovací jazdec, popritom som si najskôr vyskúšal rally súťaže, preteky na okruhoch a preteky do vrchu.

• Kedy ste získali prvý titul?

Už v roku 1995 sa mi podarilo vyhrať titul majstra Slovenska v skupine N, ale aj majstra Centrálnej Európy, vtedy si ma začala všímať motoristická verejnosť a vedenie MATADORU. Nasledujúcu sezónu sa mi podarilo získať tretie miesto na Majstrovstvách Európy s vozidlom Ford Escort RS Cosworth a následne sa k tomu pridal aj druhý titul majstra Centrálnej Európy a Slovenska. Tieto úspechy rozhodli a stal som sa oficiálnym reprezentantom. V súťažiach sa darilo a tituly pribúdali.

• V súčasnosti pretekáte ako amatérsky pretekár, prečo?

V roku 2007 bol Matador odkúpený firmou Continental a zároveň zrušený Matador pneusport, ako aj vývoj a výroba športových plášťov. A preto od sezóny 2008 až doposiaľ pretekám s pomocou rodiny a finančnej podpory kamarátov, za čo im zo srdca ďakujem.

• Ktorý z úspechov je pre vás najcennejší?

Sú to dva – zisk prvého titulu majstra Európy a posledného z roku 2007.

• Na aké súťaže sa v súčasnosti pripravujete?

Sezónu 2019 mám úspešne za sebou, keďže sa mi podarilo obhájiť titul majstra Slovenska a po Novom roku sa začnem pripravovať na nasledujúcu sezónu, ktorú odštartujem marcovými pretekmi v Moste.

• Máte ešte nejaké nesplnené sny?

Veľmi rád by som sa aspoň raz za život zúčastnil pretekov na americkom „PIKES PEAK“- kopci v oblakoch. Je to vrch v štáte Colorado vysoký 4.000 metrov nad morom preslávený svojimi serpentínami.

• Aké je vaše životné motto?

 „Dobre urobené je lepšie ako dobre povedané.“

Pripravila Mária Miháliková.