Pietny akt kladenia vencov pripomenul 72. výročie SNP

332

29. august je označený v kalendári ako štátny sviatok, kedy si pripomíname Slovenské národné povstanie. Tento dátum by nemal byť len dňom pracovného pokoja, ale jedným veľkým pripomenutím toho, ako táto významná udalosť zmenila slovenské dejiny.

Od Slovenského národného povstania uplynulo dlhých 72 rokov. V Púchove, na tradičnom mieste v Europarku sa za účasti viceprimátora mesta Romana Hvizdáka, mestských poslancov, pracovníkov mestského úradu a stále žijúcich pamätníkov bojov v Slovenskom národnom povstaní, uskutočnil pietny akt kladenia vencov.

Tohtoročného aktu sa zúčastnil aj priamy osloboditeľ Púchova –  96-ročný Ondrej Martiško. Ešte stále má v živej pamäti priebeh celého Slovenského národného povstania a po skončení pietneho aktu s ľútosťou v hlase poznamenal: „Najväčšou chybou je, že sme starí. Keď sme boli mladí, to boli omnoho horšie časy, ako majú mladí dnes. V Liptovskom Mikuláši som bol priamo zapojený do povstania ako veliteľ družstva. Dnes, po uplynutí viac ako sedemdesiat rokov to vnímam tak, že ľudia o povstaní nevedia skoro nič a mrzí ma to. Mládež vôbec netuší, o čom celé povstanie bolo a je to veľká škoda.“

Podobné pietne ceremoniály sa v posledných augustových dňoch organizujú na viacerých miestach Slovenska. Centrálna spomienka sa uskutočnila v Banskej Bystrici, priamo  v srdci Slovenského národného povstania.
-bak-

europark_SNP_web4

europark_SNP_web3

europark_SNP_web2

europark_SNP_web5

europark_SNP_web6

europark_SNP_web7

europark_SNP_web8