Pod Lachovcom vyrastá strelecká hviezdička v dynamickej streľbe

536

Šestnásťročnú Púchovčanku Alexandru Ridoškovú poznajú priaznivci športu ako úspešnú krasokorčuliarku. Na svojom konte má niekoľko pozoruhodných výsledkov na domácej i medzinárodnej scéne. V poslednom roku však začala „robiť dieru do sveta“ aj ako vychádzajúca hviezdička v dynamickej streľbe. Za minulý a tento rok má na svojom konte takmer štyri desiatky medailových umiestnení v domácich i medzinárodných súťažiach.

„Tatino si išiel raz zastrieľať na strelnicu do Beluše. Išla som s ním a zaujali ma zbrane, ktoré tam boli. Tak som si hneď vyskúšala aj vystreliť. Začala som so vzduchovkou, potom s malorážkou – dlhou i krátkou. Hneď na prvej súťaži – na Turčianskej mierenke som získala jedno prvé, tri druhé a dve tretie miesta,“ spomína si na strelecké začiatky Alexandra.

Napokon sa špecializovala na krátku guľovú deväťmilimetrovú pištoľ. Očarila ju akčnosť a dynamika. „Podstatou dynamickej športovej streľby je v čo najkratšom čase nastrieľať čo najviac bodov na rôzne terče v rôznej vzdialenosti. Pod vedením trénera a streleckého inštruktora Miroslava Lahkého som v Beluši začala trénovať mierenú streľbu, ktorá je základom aj pre dynamickú streľbu (IPSC). Následne som absolvovala IPSC kurzy pod trénerským vedením Rastislava Hrivnáka,“ priblížila úspešná strelkyňa s tým, že zdokonaľovacie intenzívne kurzy IPSC absolvuje pod vedením Dušana Kubicu.

Za svoje najväčšie úspechy považuje piate miesto z majstrovstiev Slovenska v Komárne v kategórii Lady. Rovnako si cení tretie miesto na súťaži Rebels trophy, druhé miesto v kategórii juniorov na súťaži Extreme Euro Open a dve prvé miesta na súťaži Turiec Open a Gemer Shoting. Súťaž Extreme Euro Open v českých Hodoniciach boli neoficiálnymi majstrovstvami sveta. Zúčastnilo sa ich viac ako tisíc strelcov z 54 štátov celého sveta. „Momentálne plním nominačné kritéria na majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať na budúci rok v Grécku,“ doplnila študentka púchovské- ho gymnázia.

Alexandra je ambiciózna mladá dáma, ktorá všetko podriadila svojej športovej kariére. Príprava jej začína už ráno a ešte pred odchodom do školy stihne posilňovať, po návrate zo školy ju čaká krasokorčuliarsky tréning na ľade, trikrát do týždňa trénuje na strelnici v Beluši a päťkrát do týždňa absolvuje „suchý“ tréning v streľbe doma. Do toho kondičná i taktická príprava, takže na kamarátov príliš veľa času nemá.

„Stanovila som si ciele v krasokorčuľovaní i športovej streľbe, ja sa toho držím a je to pre mňa priorita,“ zdôraznila Alexandra.

V prípade streľby nepadlo jablko ďaleko od stromu. Otec Alexandry Jozef nielenže strieľal, streľbu dokonca vyučoval. Bol členom profi tímu výcvikového strediska v 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.

Tréner Lahký vidí vo svojej zverenkyni veľký potenciál, dôležitá je podľa neho disciplína a záujem. A ten podľa neho Alexandra má… 

pok