Sedem zaujímavostí o verejnej zbierke Biela pastelka

163

Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje od roku 2002 Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

  • Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších a najdôveryhodnejších zbierok na Slovensku.
  • Prvý ročník pripravili organizátori už za dva mesiace. Vychádzali z know how českého modelu zbierky Bílá pastelka. Aj preto bol zbierkovým dňom 15. október, keď si pripomíname Deň bielej palice. Od roku 2007 však zbierka začína fungovať so septembrovým dátumom.
  • Hlavným zbierkovým dňom tohto roku je 23. september 2022. V uliciach slovenských miest a obcí budú tisícky dobrovoľníkov rozdávať bielej pastelky darcom, ktorým nie je osud ľudí so zrakovým postihnutím ľahostajný.
  • Počas dvoch desaťročí zbierku podporili mnohé známe osobnosti z oblasti umenia, kultúry či športu. S Bielou pastelkou dlhoročne spolupracoval herec a pesničkár Marián Geišberg. Podporili ju i osobnosti ako Marek Hamšík, Michal Handzuš, Matej Tóth či (dnes už pravidelná a trvalá) ambasádorka Adela Vinczeová. Pomyslené žezlo po M. Geišbergovi prevzal herec a moderátor Robo Roth. K pastelkovým ambasádorom sa v roku 2021 pridal známy komik a influencer Fero Joke.
  • V 2020 nielen Slovensko, ale celý svet zachvátila pandémia. Keďže nebolo jasné, či alebo do akej miery bude napokon prebiehať zbierka v uliciach. Agentúra Promiseo túto náročnú otázku vyriešila dvomi rovnocennými vizuálmi. Jeden bol zameraný na hlavný zbierkový deň a druhý na možnosť zbierkovať prostredníctvom SMS.
  • Ročne sa do zbierky zapojí vyše zhruba 300 miest a obcí Slovenska a 3 500 dobrovoľníkov, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vydá asi 2 000 zbierkových pokladničiek. Najvyšší hrubý výnos dosiahla zbierka napriek komplikovanej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu práve v roku 2021, a to 234 415,81 €.
  • Jubilejný 15. ročník Bielej pastelky bol v znamení výnimočnej aktivity – išlo o zápis do Slovenskej knihy rekordov v zapojení čo najväčšieho počtu ľudí v chôdzi s bielou palicou.

Biela pastelka v Trenčianskom kraji

Aj v uliciach miest a obcí Trenčianskeho kraja môžu darcovia získať symbolickú pastelku ako poďakovanie za dobré srdce a dobrovoľný finančný príspevok. Pastelka nie je len poďakovaním sa darcom za ich porozumenie a veľkorysosť, ale aj symbolom solidarity s ľuďmi so zrakovým postihnutím. 

Zdroj: bielapastelka.sk