Poďakovanie za našu slobodu

332

V utorok 12. novembra večer sa v Divadle Púchov konal slávnostný koncert žiakov Základnej umeleckej školy Púchov k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Po koncerte nasledovala vernisáž výstavy „30 rokov slobody (1989-2019)“. Po privítaní hostí primátorkou mesta Katarínou Henekovou, autor výstavy Slavomír Flimmel povedal:

Ďakujem viac ako 5.000 usmrteným občanov Československa z politických dôvodov v rokoch 1948-1989. Väčšina obetí zomrela pre svoju túžbu po slobode.

Ďakujem 227.000 väzňom československého komunistického režimu v rokoch 1948-1989. Ich perzekúciou sa komunisti snažili zlomiť morálnu chrbticu našich národov.

Ďakujem 137 zabitým občanom Československa okupačnými armádami v roku 1968. Aj keď to boli často náhodné obete, a nie hrdinskí bojovníci proti okupantom, ich krv je cenou, ktorou sme zaplatili za našu slobodu.

Ďakujem Janovi Palachovi a ďalším 5 slobodymilovným mužom, ktorí sa upálili na protest proti okupácii Československa.

Ďakujem 5 zabitým a 200 ťažko zraneným demonštrantom protestujúcich proti sovietskej okupácii v auguste 1969.

Ďakujem USA a ďalším západným štátom, ktoré desiatky rokov financovali vysielanie zahraničného rozhlasu, vďaka čomu nemali komunisti v Československu nikdy monopol na informácie.

Ďakujem prezidentovi USA Ronaldovi Reaganovi, ktorý sa rozhodol eskaláciou zbrojenia ekonomicky poraziť Ríšu zla Sovietsky zväz, čo sa mu aj podarilo.

Ďakujem Jánovi Pavlovi II a podzemnej katolíckej cirkvi v Československu za ich boj za našu slobodu.

Ďakujem poľskej Solidarite, maďarským, nemeckým, rumunským, bulharským, juhoslovanským a sovietskym disidentom, ktorí sa zaslúžili o pád komunizmu vo Východnej Európe.

Ďakujem 1.889 signatárom Charty 77, ktorí od roku 1977 protestovali proti porušovaniu ľudských práv v Československu.

Ďakujem púchovskému rodákovi Ľudovítovi Didimu za odvahu postaviť sa totalitnému režimu.

Ďakujem komunistickým predstaviteľom Alexandrovi Dubčekovi a Michailovi Gorbačovovi za ich sen o socializme s ľudskou tvárou, ktorého realizácia musela nevyhnutne skončiť demokratickou a slobodnou spoločnosťou.

Ďakujem tisícom československých študentov, ktorí sa za našu slobodu nechali 17.11.1989 zbiť na Národnej triede v Prahe, 568 z nich skončilo zranených, niektorí s doživotnými následkami.

Ďakujem miliónom ľudí, ktorí demonštrovali a štrajkovali po 17.11.1989, a tým si vynútili pád komunistickej vlády v Československu a slobodné voľby v roku 1990.

Ďakujem Občianskemu fóru vedenému Václavom Havlom a Verejnosti proti násiliu vedenou Jánom Budajom za odvahu a rozhodnosť v Novembri 1989.

Ďakujem púchovským VPN-károm Jaroslavovi Jurisovi, Ondrejovi Divinskému, Milanovi Rumanovi, Martinovi Maškovi, Jaroslavovi Martišovi, Františkovi Machovi a mnohým ďalším za organizačnú prácu vo VPN a KDH pred prvými slobodnými voľbami v roku 1990.

Foto: Slavomír Flimmel