Podľa COVID automatu ostáva okres Púchov v bordovej farbe

336

Slovensko sa v týchto dňoch riadi pravidlami COVID automatu. Vláda SR zároveň schválila pravidlá v súvislosti so zákazom vychádzania, ktoré na regionálnej úrovni vstupujú do praxe každý týždeň v pondelok.

Pravidlá sú odrazom epidemiologickej situácie každého okresu individuálne. Na celoslovenskej ako aj regionálnej úrovni oznamuje zaradenie okresov na základe aktuálnych čísel počtu nových nakazených prípadov, počtu hospitalizovaných a reprodukčného čísla nákazy minister zdravotníctva vždy pre nasledujúci týždeň s predstihom v utorok.

Podľa celonárodných kritérií COVID automatu platí pre našu krajinu štvrtý stupeň varovania (čierna farba). Avšak pre určité nevyhnutné aktivity, ktoré tvoria výnimky zo zákazu vychádzania pre určenie intervalu testovania (nejde o platnosť testu), sú konkrétne okresy rozdelené, na základe regionálnych indikátorov do nižších stupňov.

Situácia na Slovensku sa mierne zhoršila, ale nie razantne. Čísla mierne rastú. Podľa rozdelenia COVID automatu platného od 15.2.2021-21.2.2021 sa 19 okresov dostalo do čiernej farby (IV. stupeň varovania), 50 okresov je bordových (III. stupeň varovania) a 10 okresov červených (II. stupeň varovania). Okres Púchov ostáva naďalej v bordovom stupni varovania.

Na základe COVID automatu platia od pondelka 22.2.2021 pre výnimky zo zákazu vychádzania určené Vládou SR rôzne intervaly testovania. Platnosť negatívneho testu na COVID-19 v zamestnaní je pri čiernych a bordových okresoch 7 dní, v červených 14 a v ružových 21 dní. Pri bordových, červených a ružových okresoch je pohyb medzi okresmi možný len s testom s platnosťou sedem dní.

V rámci COVID automatu na regionálnej úrovni platí podľa informácií ministerstva zdravotníctva, že v čiernych okresoch sú školy zatvorené, v bordových na základe odporučenia regionálneho hygienika a v červených okresoch sú otvorené.

Zaradenie okresov na základe epidemiologickej situácie prehodnocuje na týždennej báze Inštitút zdravotných analýz v súčinnosti s Konzíliom odborníkov a jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

O tom, do ktorého stupňa varovania COVID automatu budú nasledujúci týždeň tie ktoré okresy na základe určených kritérií zaradené, informuje pravidelne minister zdravotníctva SR Marek Krajčí v utorok. Nové pravidlá pre okresy následne začínajú platiť vždy od nasledujúceho pondelka.

Zdroj: health.gov.sk