Pohár SFKaBU v Karate a Kobudo v Prievidzi

278

26.9.2020 sa v Prievidzi konalo prvé jesenné a druhé tohtoročné kolo Slovenského Pohára v karate a kobudo. Do konca roka sa mali konať ešte dve súťaže, ale vyzerá to, že turnaj v Prievidzi je aj posledný v tomto roku. Podľa posledných informácií sa oba turnaje SLOVAKIA OPEN a Majstrovstvá Slovenska zlúčia do jedného turnaja, možno dvojdňového, s malým počtom pretekárov v jednotlivých časových intervaloch. Plánuje sa pre rozhodcov a zapisovateľov povinný negatívny test na Coronavírus 19, ktorý bude hradiť Slovenská federácia karate a bojových umení.

Vzhľadom na pandémiu Coronavirusu 19 sa od marca 2020 volil iný druh súťaží. V kategórii dospelých toho bolo málo, ale pre deti a dorast sa podarilo vymyslieť celkom pútavý profil. Pretekári natočili svoje vystúpenie na video a poslali nahrávky federácii. Tá ich rozposlala rozhodcom a tí hodnotili pretekárov. Napriek vysokej miery objektívnosti, na klasický turnaj to však nemalo.

Ako sa však vyrovnať s rizikom infekcie na turnaji, kde bývalo medzi 400-500 štartov a medzi 200-250 pretekárov a pretekárok? SFKaBU to vyriešila nasledovne. Turnaj rozdelilo na 4 časti, medzi ktorými sa kompletne vymenili pretekári, a vydezinfikovala sa hala. Tak sa v hale nikdy nevyskytoval nadmerný počet osôb. Všetci mali rúška, okrem práve cvičiacich pretekárov na tatami. A dnes už je zrejmé, že opatrenia boli pomerne úspešné, lebo nebol hlásený ani jediný prípad infikovaného karatistu.

Napriek bezpečnostným opatreniam sa však nie všetkým pretekárom, rodičom alebo trénerom chcelo ísť do rizika. Za Púchov sa zúčastnili iba deti, ktoré trénovali cez prázdniny a mali šancu dostať sa do výberu slovenskej talentovanej mládeže a mali zabezpečenú individuálnu dopravu na svoju časť turnaja a po nej odvoz z haly domov. Púchovčania navyše dostali odporúčania, aby cestovali už oblečený v karate-gi, aby sa vyhli kontaktom s ostatnými účastníkmi.

Môžeme povedať, že boli úspešní. Maťko Jancík so žltým pásom vyhral kategóriu Kata chlapci do 10 rokov, kde proti nemu stáli pretekári so zelenými a modrými pásmi. Ešte ťažšiu situáciu mala vo svojej kategórii Nikol Arány ktorá v mimoriadne silne obsadenej dievčenskej kategórii skončila napriek chybe v poslednej kata na treťom mieste.

Veľmi potešili aj Maťko Behro druhým miestom a Rado Čač víťazstvom vo svojich kategóriách. Do Púchova sa teda nikto z karatistov CVČ ZŠ Gorazdova nevracal z Prievidze bez medaile. Ak sa pozriete na fotky mladých Púchovských karatistov pochopíte, že sa spokojní vracali aj rodičia a tréner.

František Komora