Polícia informuje

407

Desať eur za neustráženie psa

Hliadka mestskej polície odchytila na Ulici 1. mája voľne sa pohybujúceho psa. Mestskí policajti na základe čipu zistili jeho majiteľku a psa umiestnili do záchytného koterca. Priestupok proti všeobecne záväznému nariadeniu mesta Púchov vyriešili mestskí policajti desaťeurovou pokutou. Po jej zaplatení psa vydali majiteľke.

Ošetrenie nechcel

Hliadka mestskej polície zasahovala na základe telefonického oznámenia na Moravskej ulici, kde mal ležať neznámy muž. Oznamovateľ sa bál, aby nezamrzol. Mestskí policajti našli na mieste bezdomovca z Púchova. Nemal žiadne zranenie, no keďže bol premrznutý, mestskí policajti mu chceli privolať zdravotných záchranárov. Bezdomovec to odmietol, hliadka ho preto previezla do unimobunky pre bezdomovcov. Priestupok vyriešili napomenutím.

Mladík si zavaril…

Krátko pred 23.00 hodinou zasahovala hliadka mestskej polície v Marczibányiho záhrade, kde podľa telefonického oznámenia partia mladých ľudí rušila nočný pokoj. Hliadka na mieste našla štyri osoby, ktoré upozornila, že sa dopúšťajú priestupku. Počas zisťovania totožnosti jeden z kontrolovaných hlasno vykrikoval. Hliadka ich vyzvala, aby sa rozišli, následne jeden zo štvorice pri odchode vykríkol „Heil Hitler“. Na otázku policajta, čo to povedal, odpovedal, že „nazdar Miler“. Mestskí policajti ho upozornili, že sa dopustil trestného činu a bude ho riešiť štátna polícia. Keďže mestskí policajti nadobudli presvedčenie, že sa dopustil trestného činu, muža zadržali a odovzdali na Obvodné oddelenie Policajného zboru v Púchove.

V noci so zbíjačkami

Na rušenie nočného pokoja prácou so zbíjačkami sa sťažovať obyvateľ Okružnej ulice. Hliadka mestskej polície zistila, že vedľa chodníka medzi potravinami a bytovým domom pracujú na výkope traja muži. Pracovník Slovenského plynárskeho priemyslu z Nového Mesta nad Váhom informoval, že pracovali na lokalizácii nahlásenej havária plynové potrubia, s nameraným únikom plynu 40 percent. Zamestnanci museli prekonať prekážku v prístupe k potrubiu, preto boli práce na odstránení havárie nevyhnutné.

Ako malé deti…

Na oddelenie mestskej polície prijali telefonické oznámenie, že z areálu materskej školy na Mládežníckej ulici niekto zobral detskú motorku a jazdí na nej po škôlke. Hliadka na mieste našla skupinu osôb, jedna z nich tlačila odrážadlo, pričom konzumovali alkohol na verejnom priestranstve. Po predložení dokladu totožnosti sa jeden z mužov priznal, že bol v areáli škôlky, požíval tam alkohol v altánku a pri odchode zobral odrážadlo. Priestupok je v riešení.

Žena si sadla za volant opitá, bude pykať

Policajná hliadka z Púchova zastavila krátko po polnoci 14. januára na Vsetínskej ceste v Púchove 46-ročnú ženu z Púchovského okresu, ktorá jazdila na aute značky Fiat. Pri kontrole sa vodička podrobila aj dychovej skúške s výsledkom merania 2,63 promile alkoholu v dychu. V danej veci bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky, pričom nezodpovednej vodičke hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.

Vyletel s autom do poľa, päť ľudí sa zranilo

Jedno ťažké a štyri ľahké zranenia si vyžiadala dopravná nehoda, ktorá sa stala v nedeľu 12. januára krátko pred šiestou hodinou ráno na ceste I/49 neďaleko obce Mestečko v Púchovskom okrese. Vinník nehody bol po vplyvom alkoholu.
K dopravnej nehode malo dôjsť tak, že 29-ročný vodič jazdil na aute značky Volkswagen od Púchova do Českej republiky. Nevenoval sa plne vedeniu vozidla a nesledovania situácie v cestnej premávke, zišiel s vozidlom vpravo mimo vozovku, pričom narazil do náletového krovia a drevín a zostal stáť v poli.
Pri dopravnej nehode došlo k ťažkému zraneniu spolujazdkyne a k štyrom ľahkým zraneniam vodiča a spolujazdcov v aute. Vodič sa podrobil dychovej skúške s výsledkom 1,58 promile alkoholu v dychu. Dopravní policajti z Považskej Bystrice začali trestné stíhanie vo veci prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky, pričom nezodpovednému vodičovi hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.

Púchovský okres je jediným v kraji, kde pri dopravných nehodách nikto nezomrel

Na cestách Púchovského okresu sa v minulom roku stalo 103 dopravných nehôd, čo je o jednu menej ako v rovnakom období roku 2018. Dopravné nehody v Púchovskom okrese si v minulom roku nevyžiadali žiadnu obeť, v čom je okres výnimočný spomedzi všetkých deviatich okresov Trenčianskeho kraja. Ťažké zranenia utrpelo v minulom roku pri dopravných nehodách v Púchovskom okrese 12 ľudí (medziročný pokles o dvoch), ľahko sa zranilo 30 ľudí. V ôsmich prípadoch jazdili vinníci dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu. Počet vodičov, ktorí pod vplyvom alkoholu spôsobili v okrese Púchov dopravné nehody, kleslo medziročne o osem.
Alkohol bol u vinníkov dopravných nehôd zistený v 170 prípadoch, najviac v okrese Trenčín 3. K nárastu počtu nehôd s alkoholom došlo v okresoch Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Považská Bystrica.
Na cestách Trenčianskeho kraja sa v minulom roku stalo 1381 dopravných nehôd, medziročne ich počet stúpol o 37. Pri dopravných nehodách prišlo v TSK v minulom roku o život 24 ľudí, čo je o osem menej, ako v rovnakom období roku 2018. Najviac obetí si vyžiadali v Trenčianskom kraji cesty Ilavského okresu, kde prišlo o život päť ľudí.
Z 24 usmrtených osôb bolo päť chodcov a žiadny cyklista, takže podiel nemotorových účastníkov na celkovom počte usmrtených osôb predstavuje 21 percent.
Ťažké zranenia utrpelo pri dopravných nehodách v kraji v minulom roku 92 osôb (medziročný pokles o 16), ľahko sa zranilo 538 ľudí. V 170 prípadoch „asistoval“ pri dopravných nehodách alkohol. Nepriaznivý vývoj zaznamenala polícia pri dopravných nehodách s chodcami (130 prípadov), ktorých počet stúpol medziročne o 27. V 34 prípadoch boli vinníkmi nehody chodci. Na priechode pre chodcov došlo k 48 dopravným nehodám, čo je o 12 viac, ako v rovnakom období minulého roku.
Hlavnými príčinami dopravných nehôd v roku 2019 boli porušenie povinnosti vodiča (652 dopravných nehôd), neprimeraná rýchlosť jazdy (220 dopravných nehôd), nesprávne otáčanie a cúvanie (111 dopravných nehôd), nesprávna jazda cez križovatku (91 dopravných nehôd), nesprávny spôsob jazdy (52 dopravných nehôd).

Zdroj: MsP Púchov, KR PZ Trenčín