Polročná návštevnosť Trenčianskeho hradu medziročne vzrástla o viac ako 2 600 ľudí

176

Krajskú dominantu vyhľadáva každým rokom čoraz viac ľudí. Polročná bilancia ukazuje, že aj tento rok by pre Trenčiansky hrad mohol byť rekordný. Za prvý polrok 2018 ho navštívilo o 2 600 ľudí viac ako za rovnaké obdobie minulého roku.

Bilancia návštevnosti Trenčianskeho hradu, ktorého správcom je Trenčianske múzeum v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), za prvých šesť mesiacov roku 2018 je viac ako priaznivá. „Za prvý polrok navštívilo Trenčiansky hrad 57 069 ľudí, čo predstavuje o 2 608 návštevníkov viac ako za rovnaké obdobie minulého roku,“ uviedol riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko. Rok 2017 končil Matúšov hrad s bilanciou viac ako 120 tisíc návštevníkov. Túto hranicu sa mu podarilo prekonať druhýkrát za sebou.

Okrem hradu smerovali kroky ľudí v uplynulom polroku aj do ôsmich pobočiek, ktoré sú v správe Trenčianskeho múzea. Tie dotvárali ďalšiu možnosť návštevy kultúrnej inštitúcie v kraji, intelektuálneho vyžitia sa a spôsobu strávenia voľného času. Z nich sa výbornou návštevnosťou môže pochváliť Katov dom, ktorý si za prvých 6 mesiacov tohto roku pozrelo viac ako 2,5 tisíca ľudí. Tretia najnavštevovanejšia bola expozícia Karnera sv. Michala, ktorú za prvý polrok 2018 navštívilo viac ako 1,5 tisíca ľudí.

Prekoná Trenčiansky hrad opäť rekord v návštevnosti?

Aktuálne prebiehajúce rekonštrukcie na Trenčianskom hrade postupne zmenia tvár krajskej dominanty vypínajúcej sa nad Trenčínom. Samostatný vstup s novou pokladňou. Aj takouto novinkou sa už budúci rok bude môcť pochváliť Trenčiansky hrad. Sprístupniť krajskú dominantu prostredníctvom novej prístupovej cesty na južnej strane sa podarí vďaka schválenému príspevku z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A SR-ČR 2014-2020 vo výške 3 mil. eur. Spoločný projekt TSK, mesta Trenčín a českého mesta Bučovice s názvom TreBuCHET umožní vzniknúť úplne novému návštevníckemu okruhu. Práce na rekonštrukcii južného opevnenia Matúšovho hradu začali oficiálnym odovzdaním stavby začiatkom júna 2018, hotové by aj vzhľadom na počasie v zimných mesiacoch či potenciálne archeologické nálezy mohli byť nabudúci rok.

Stavebný ruch neutíchne ani z druhej strany hradu. Administratívna budova, známa ako Skleník, by sa nového vzhľadu mala dočkať už v tomto roku. Väčší komfort v podobe nových sociálnych zariadení, informačného centra, kaviarničky či predajne so suvenírmi ponúkne nielen návštevníkom, ale i hradným zamestnancom.

V súvislosti s Trenčianskym hradom bola Trenčianska župa úspešným žiadateľom o finančné prostriedky z programu cezhraničnej spolupráce aj na projekt Na bicykli po stopách histórie. Cykloprojekt počíta s výstavbou novej cyklotrasy, ktorej začiatkom budú brány Trenčianskeho hradu, končiť bude v prihraničnom priestore s Českou republikou. Viesť bude popod najstaršie pútnické miesto na Slovensku – Skalku nad Váhom a cez najmladšie mesto na Považí – Nemšovú. Začiatok výstavby cyklotrasy je naplánovaný na obdobie letných prázdnin. Verejné obstarávanie bolo ukončené, dokumentácia z procesu verejného obstarávania je na kontrole na riadiacom orgáne.

Leto na Matúšovom hrade bude pestré

Krajská dominanta neostala nič dlžná svojej povesti a na letné prázdniny si opäť pripravila bohatý program. Po minuloročnom úspechu potešia aj tento rok historky z mučiarne, na svoje si prídu milovníci folk-rockovej kapely HRZDZA, chýbať nebude ani klasika v podobe Noci na Trenčianskom hrade. Taký záver leta, aký sa pripravuje na nádvorí hradu, ešte jeho hradby nezažili. Štvrtok 30. augusta 2018 si nič neplánujte a príďte si vychutnať vystúpenie známych slovenských kapiel – skupiny Vidiek a Horkýže Slíže v amfiteátri Trenčianskeho hradu, ktoré budú tou najlepšou symbolickou bodkou za tohtoročným letom.

Zdroj: TSK