Poslanci krajského zastupiteľstva si prevzali osvedčenia o zvolení

172

Púchovský okres bude v nasledujúcom štvorročnom volebnom období v Zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja zastupovať trojica poslancov Katarína Heneková, Roman Hvizdák a Milan Panáček. Spoločne s väčšinou ostatných novozvolených poslancov si v piatok (4. 11.) prevzali v Trenčíne osvedčenie o zvolení.

Púchovská primátorka Katarína Heneková síce zasadne do krajskej poslaneckej lavice po prvýkrát, z pozície nováčika v krajskom parlamente však strach nemá. „S mnohými poslancami sa poznám či už zo Združenia miest a obcí Slovenska alebo Únie miest Slovenska. So starostami a primátormi nás spájajú podobné problémy a starosti, ale aj radosti. Verím, že budeme spolupracovať pri riešení problémov kraja,“ povedala pre Púchovské noviny primátorka. Ako dodala, v krajskom zastupiteľstve bude zastupovať nielen mesto, ale aj celý Púchovský okres. „Budem pokračovať v línii pomoci nielen v investičnej a sociálnej oblasti, ale aj v oblasti regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. Podporím projekty zamerané na skvalitnenie stredoškolského vzdelávania, rekonštrukciu cestných komunikácií a rozšírenie siete cyklotrás. Samozrejme, že podporím aj už rozpracované projekty v meste Púchov, v Púchovskej doline i celom okrese,“ zdôraznila Heneková.

Roman Hvizdák onedlho odštartuje svoje druhé volebné obdobie na poste krajského poslanca. Medzi svoje priority radí problematiku ciest druhej a tretej triedy. „V posledných piatich rokoch som bol členom komisie regionálneho rozvoja a priamo som mohol vplývať na rekonštrukciu ciest. Výsledok je viditeľný, či už je to cesta zo Streženíc smerom na Lednické Rovne, z Belušských Slatín na Mojtín a rôzne ďalšie komunikácie,“ priblížil Hvizdák. Ako dodal, vo funkcii poslanca sa chce angažovať v skvalitňovaní sociálnych služieb v Púchovskom okrese tak, ako sa to v končiacom volebnom období darilo v prípade špecializovaného zariadenia v Nosiciach a v Domove sociálnych služieb Kolonka v Púchove. Za rovnako dôležité považuje podporu investícií do škôl a školských zariadení v pôsobnosti Trenčianskeho kraja.

Služobne najstarším poslancom krajského zastupiteľstva za Púchovský okres je starosta Dohnian Milan Panáček, ktorý začne v poslaneckej lavici štvrté volebné obdobie. Svoje opätovné zvolenie považuje za vďaku od svojich voličov a zároveň výzvu na dokončenie niektorých rozpracovaných projektov. „Aj v Púchovskom okrese máme pripravené konkrétne infraštruktúrne projekty. Verím, že sa nám ich podarí dokončiť,“ doplnil Panáček. Pripomenul, že v krajskom zastupiteľstve je veľa starostov a primátorov, čo považuje za prínos. Bude tak jednoduchšie skĺbiť projekty miesta a obcí tak, aby sa dali realizovať aj s pomocou Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Kraj je v mnohých prípadoch implementačným orgánom pri eurofondoch. Aj v Púchovskom okrese máme infraštruktúrne projekty, ktoré sú hradené či už z prostriedkov kraja alebo schválené a treba ich už iba realizovať,“ uzavrel Panáček.

Ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja sa uskutoční v pondelok 21. novembra. Na ňom predseda TSK a novozvolení poslanci zložia poslanecké sľuby a oficiálne sa ujmú mandátov. Historicky prvé spojené komunálne a krajské voľby sa konali v sobotu 29. októbra. V Trenčianskom kraji mohlo voliť takmer 480.000 voličov, volieb sa zúčastnilo viac ako 214.000 z nich (volebná účasť 45 %). Najnižšia volebná účasť (42 %) bola v Trenčianskom kraji v okrese Ilava, najvyššia (53 %) v Púchovskom okrese. Za predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja zvolili Jaroslava Bašku, ktorý získal 131.705 hlasov. Priemený vek zvolených poslancov je 49 rokov, „mladší“ (46 rokov) je len krajský parlament v Bratislavskom samosprávnom kraji.

POK, foto: Radovan Stoklasa