Postavme sa za slušné Slovensko

846

Po pietnej spomienke na novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martinu Kušnírovú, ktorá sa konala v piatok 2. marca, vydala skupina občianskych aktivistov vyhlásenie s názvom Postavme sa za slušné Slovensko:

„Dnes je zrejmé, že premiér Róbert Fico a minister vnútra Róbert Kaliňák nereprezentujú hodnoty, za ktoré sa v piatok postavili tisíce ľudí na Slovensku a vo svete. Z tohto dôvodu pokračujeme v občianskych zhromaždeniach a vyzývame všetkých občanov, aby sa k nám pridali a vytrvali.
Požadujeme:
– dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov,
– novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.“

Občianska iniciatíva vyzvala občanov na zhromaždenie v piatok 9. marca 2018 v Bratislave a v ďalších mestách na Slovensku. Protesty pod názvom „Postavme sa za slušné Slovensko“ sa konali v 40 mestách Slovenska a takmer dvoch desiatkach svetových miest. V Púchove tentoraz nikto protestné zhromaždenie nezorganizoval, možno aj po skúsenostiach z 2. marca, kedy sa v prvom rade zhromaždenia vedľa seba postavili kotlebovec M. Mišún a bývalé vedenie mesta M. Michalec, M. Kubičár a R. Varga. Púchovčania preto museli ísť demonštrovať do susedných miest. Najbližšia demonštrácia bola organizovaná v Považskej Bystrici, ale viacerí išli vyjadriť svoj postoj na námestia do Žiliny, Trenčína alebo Bratislavy.

Trenčianske zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko

Mária Galánková bola spolu s viceprimátorom mesta Romanom Hvizdákom organizátorkou prvej spomienky pri Župnom dome v Púchove. V piatok 9. marca bola jednou z dvojice organizátoriek zhromaždenia „Postavme sa za slušné Slovensko“ v Trenčíne. Zhromaždenia, ktoré sa konalo na rozkopanom Mierovom námestí, sa zúčastnilo približne 3.000 občanov všetkých vekových kategórií, nevynímajúc malé deti v kočíkoch. Varovanie predsedu vlády Róberta Fica, kotlebovcov a tzv. alternatívnych médií, že sa pripravuje násilný protest (hádzanie dlažobných kociek a pod.), nikto z prítomných účastníkov nezobral vážne. Pritom celé okolie námestia bolo plné kôp kameňov a dlažobných kociek, keďže námestie je práve v rekonštrukcii.

V úvode zhromaždenia si prítomní uctili zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú minútou ticha. Silným zážitkom bolo prečítanie listu od Jozefa Kuciaka, brata zavraždeného Jána Kuciaka. Ďalej prehovorili Ľubica Ščambová z organizačného tímu festivalu Pohoda, bloger Jakub Mazán, predseda študentskej rady Gymnázia Ľ. Štúra Daniel Baláž, redaktorka DenníkaN Ria Gehrerová, režisér a zakladateľ festivalu ART Film Fest v Trenčianskych Tepliciach Peter Hledík. Speváčka Nina Kohoutová zaspievala krásne smutnú pieseň Leonarda Cohena „Hallelujah“ a skupina Fraktúra pieseň „Krv tečie z pera von“.

Počas programu ľudia podpisovali protikorupčnú petíciu, ktorá požaduje, aby Národná rada SR vyslovila nedôveru ministrovi vnútra Róbertovi Kaliňákovi a odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Zhromaždeniu sa prihovorilo niekoľko jeho účastníkov, medzi inými aj kamarátka Martiny Kušnírovej či obyvateľka Štiavnika, obce, z ktorej pochádzal zavraždený Ján Kuciak. V mierumilovnej atmosfére protestnej akcie boli všetci rečníci odmenení potleskom a skandovaním hesiel „Dosť bolo Fica!“ a „Odstúpiť, odstúpiť!“ Pokojné zhromaždenie sa skončilo spoločným spevom slovenskej štátnej hymny.