Prečo Púchovské noviny neposkytujú priestor Mariánovi Mišúnovi?

1038

Púchovské noviny v uplynulých mesiacoch odmietli zverejniť články Mariána Mišúna, ktorý si chcel v Púchovských novinách robiť predčasnú volebnú kampaň do tohtoročných župných volieb. Čitateľom Púchovských novín chcem vysvetliť dôvody, ktoré nás k tomu viedli.

• Naša generácia bola vychovávaná v duchu antifašizmu. O fašizme sme sa učili ako o ideológii, ktorá hlása teóriu nerovnosti ľudí a z toho vyplývajúceho práva „nadradených“ národov okrádať a zabíjať „podradné“ národy – napr. Židov, Rómov a pod. Najvýznamnejší politik tohto ideového smeru Adolf Hitler medzi podradných ľudí zaraďoval aj slovanské národy.

• Dnes však už nie je používanie slova fašizmus jednoznačné. Na internete sa pod vplyvom ruskej propagandy rozšíril názor, že fašistom je ten, kto sa bráni ruskej vojenskej agresii. V roku 1968 boli vraj fašistami občania Československa, dnes sú fašistami Ukrajinci a slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý Ukrajine brániacej svoje územie vyslovil podporu. Fašistickým je podľa tejto terminológie aj politický režim u nás po roku 1989. Asi preto, že sme z nášho územia vyhnali ruské okupačné vojská.

Národní socialisti Mišún a Magát
Slovo „fašizmus“ sa v diskusii už nedá používať. Našťastie existuje slovné spojenie „národný socializmus“, ktoré mal rád Adolf Hitler a ku ktorému sa jeho prívrženci hrdo hlásia aj dnes. Medzi nich patrí aj púchovský politik Marián Mišún. Na internete zverejnil úryvok svojej knihy “Náš boj proti klamstvu, hlúposti a zbabelosti” (názov knihy prevzal z pôvodného názvu Hitlerovej knihy Môj boj – Štyri a pol roka boja proti klamstvu, hlúposti a zbabelosti), kde píše: „Liberálny kapitalizmus a skorumpovaní politici ničia náš slovenský národ už viac ako 20 rokov. Nelogicky prevedené sociálne a ekonomické reformy po roku 1989 sú dostatočným dôkazom, že zločinci a hlupáci z vysokej politiky vedú Slovensko do záhuby… Práve my, pôvodní Európania sa preto musíme reálne zamyslieť nad možnosťou rehabilitovať niektoré pozitívne princípy národného socializmu… Ostáva nám len dúfať, že celá Európa sa už čoskoro vyberie novou cestou reformovaného socializmu pod vedením nacionalistov, ktorá v budúcnosti vytvorí dobré existenčné podmienky pre nasledujúce generácie pôvodných Európanov. Nemali by sme pritom zabudnúť, že mnohé ekonomické princípy národného socializmu už fungovali a ukázali sa ako správne.“

• Marián Mišún kandidoval v roku 2014 za poslanca Európskeho parlamentu a na predvolebných plagátoch bol spoločne s Mariánom Magátom, ktorý Adolfa Hitlera opisuje na internete: „mierotvorca, skvelý ekonóm, rečník a človek so srdcom na pravom mieste. Kto niekedy čítal jeho prejavy, chápe, že to bol úžasný človek”.

• Samotný M. Mišún 12. januára 2016 na Facebooku publikuje starý komunistický plagát (Nie vodku, radšej knihu!), kde je namiesto pohárika vodky zástava Európskej únie a knihou je Hitlerov Mein Kampf. Prezrádza, aký politický režim si praje nastoliť po vystúpení Slovenska z Európskej únie.

Národní revolucionári Mišún a Vaský
Minulý rok Marián Mišún organizoval spolu s Rudolfom Vaským prednášky na tému novodobá genocída slovenského národa. Neuspeli síce s prenájmom miestnosti v Púchove a Trenčíne, ale podarilo sa im 2. septembra 2016 usporiadať prednášku v Trnave. Videozáznam z akcie zverejnili na Youtube. M. Mišún najskôr vysvetlil prítomným, že na Slovensku sa po roku 1989 deje genocída slovenského národa. Po ňom prehovoril R. Vaský: „Tu máme zločinecký fašistický režim, ktorý sa zmocnil Československa po roku 1989… v novembri ideme spraviť zoznam všetkých, čo tu vládli po roku 89. Všetci tí sa podieľajú na genocíde páchanej na českom a slovenskom národe. Spravíme zoznam. Tento zoznam dostane prokuratúra a polícia, dostane to OSN, dostane to aj Európska únia, aj Medzinárodný súd v Haagu, s tým oznámením, že títo páchajú genocídu a ideme ich zlikvidovať, fyzicky zlikvidovať, ale dopredu budú vedieť. Takže len tí, ktorí neujdú, budú ubití na smrť… Toto je legitímne vysporiadanie sa s páchateľmi genocídy… Tí, ktorí neujdú, tých pochytáme a budeme ich biť na smrť s roxorovými tyčami, aby to bolelo. Nie strieľať, lebo to je mŕtvy hneď… skončia horšie než Ceaușescu, pretože Ceaușescu dostal dávku zo samopalu. Tuto dávka zo samopalu nebude. Budú roxorové tyče. A budeme ich biť, nie po hlave, celé telo dolámeme najprv a potom im dolámaným ich rodiny dáme takto do radu. Alebo im vystrelíme mozog, takže im pritlačíme hlaveň pištole úplne k hlave a ten plyn z toho výstrelu vyprskne mozog, vyfúkne mozog von… A celé to vyúčtovanie bude v súlade so zákonom, pretože medzinárodné právo umožňuje a dovoľuje a nerobí trestne stíhateľné usmrtenie tých, ktorí páchajú genocídu…“

• Vedľa sediaci M. Mišún sa na slovách R. Vaského zabával a smial. Vystavenými fotografiami mŕtvych samovrahov (väčšinou zo zahraničia) R. Vaský dokazoval zhoršenie života Slovákov po roku 1989, ktoré označil za genocídu národa:
„…tieto mŕtvoly, ktoré produkuje tento režim sú horšie než mŕtvoly ktoré produkovali fašisti cez druhú svetovú vojnu… No a v čom je to horšie? To utrpenie Židov malo konečnosť v plynovej komore. Ale to utrpenie slovenského a českého národa nemá koniec… Dneska ľudia sú v takom utrpení, že závidia Židom že boli dávaní do plynu, závidia Židom že ich utrpenie malo koniec. Tak kto bagatelizuje holokaust? No tento fašistický režim, ktorý je horší než režim, ktorý dával ľudí do plynu.”

• Teória R. Vaského, ktorú M. Mišún spolu s ním šíri po Slovensku, je znôžka hlúpostí a neprávd. Za posledných 15 rokov socializmu si na Slovensku ročne vzalo život v priemere 672 ľudí. V prvých 15 rokov demokracie a kapitalizmu si na život siahlo ročne v priemere 483 Slovákov. V demokratickom kapitalizme svoje problémy rieši samovraždou menej ľudí, než v socializme pred rokom 1989. V porovnaní so zahraničím tiež Slovensko vychádza dobre. Samovrážd v prepočte na počet obyvateľov je u nás menej, než v okolitých štátoch, oproti Putinovmu Rusku dokonca 2,5-krát menej. Úplným nezmyslom je aj tvrdenie, že väčší počet samovrážd je možno považovať za genocídu národa, ktorá ospravedlňuje zabíjanie zvolených politikov. Bohužiaľ žije u nás (aj vo svete) veľa ľudí, ktorým sa takéto teórie páčia.

Mišún – „dopisovateľ“ Púchovských novín
Po parlamentných voľbách v marci 2016 dostal M. Mišún v našich novinách rovnaký priestor, ako aj ostatní kandidáti. Naviac sme mu zverejnili 13.9. článok ako platenú inzerciu. Keď však prišiel so žiadosťou zverejniť ako inzerciu článok o 17. novembri 1989, odpovedal som mu mailom: „17. november je deň boja mladých ľudí proti národným socialistom (1939) a komunistom (1989). Z tohto dôvodu považujem za nevhodné publikovať reklamu alebo články stranám alebo hnutiam tohto zamerania práve v tomto čase… Takéto texty nebudem uverejňovať ani ako platenú reklamu a ani nie sme povinní to robiť. Minule som Ti navrhol dialóg – buď mailový alebo na audiozáznam. A ten by sme mohli publikovať – chcem, aby zaznel aj argument z druhej strany. Aj to neviem, či nebudem ľutovať. Dialóg predpokladá dobrú vôľu na obidvoch stranách, snahu hľadať pravdu a dobré riešenia spoločenských problémov. Veľa ľudí si myslí, že s nacistami a komunistami sa dialóg viesť nedá, že je zbytočné sa o to pokúšať. Im nejde o pravdu a dobro, ale o okrádanie druhých ľudí vo svoj prospech (v lepšom prípade). V minulosti teoreticky aj prakticky ukázali, že im ide najmä o zotročenie a zabíjanie iných s cieľom obohatiť seba.“

• Dňa 6. decembra 2016 M. Mišún na mňa podal podnet na Generálnu prokuratúru SR na prešetrenie možnej diskriminácie z dôvodu politického zmýšľania. Vraj sme publikovali reklamu poslancovi L. Ranikovi (fotku s poďakovaním voličom) a jemu sme odmietli publikovať článok ako platenú inzerciu. Nestačí mu sloboda publikovať svoje texty na internete, v straníckych novinách a Vargových Púchovských listoch. Cíti sa poškodený na svojich právach. On – hlásiaci sa k odkazu nemeckých národných socialistov, ktorí za slobodne prejavený iný názor ako oficiálny, ľudí väznili a strieľali…

• Keď sa M. Mišún 23. decembra sťažoval na Facebooku, že sme mu jeho článok nezverejnili, podporil ho Rasťo Luhový: „Neuverejnenie tohto článku by mal byť trestný čin, pretože všetko v tom článku je pravda a toto je diskriminácia, je len otázkou času, keď dôjde k nepokojom a sudcovia, exekútori a iná justičná mafia až po daktorých novinárov budú odsúdení za vlastizradu a na mieste popravení“.

• M. Mišún rád používa staré nacistické heslá. Podobne, ako si prisvojil názov knihy Adolfa Hitlera, nehanbí sa na internete písať o „konečnom riešení“ cigánskeho problému. Určite vie, že nacisti slovami „konečné riešenie“ označovali masové vraždenie ľudí. Vo svojom poslednom článku, ktorý sme odmietli zverejniť, použil v nadpise heslo Hlinkovej slovenskej ľudovej strany z roku 1938 „V novom roku do útoku!“ Aký útok mali na mysli slovenskí nacisti pred 80 rokmi, môžeme zistiť v učebniciach dejepisu. Po rozbití Československa v roku 1939 slovenská armáda spolu s hitlerovským wehrmachtom zaútočila na Poľsko a začala 2. svetová vojna. Výsledkom najhoršej vojny v histórii ľudstva boli zničené mestá a 60 miliónov zabitých vojakov a civilistov. Všetci ľudia dobrej vôle sa dnes musia zasadiť o to, aby sa tragická história po 80 rokoch znovu neopakovala. Preto nebudeme poskytovať priestor v Púchovských novinách ľuďom, ktorí vyznávajú a hlásajú myšlienky národného socializmu.

Zdroj: internet, FB, Youtube
Slavomír Flimmel, šéfredaktor PN