Predvianočná charitatívna akcia vyzbierala 110 ton potravín a drogérie

240

Zákazníci Tesca sa mohli od 9. do 11. novembra 2017 zapojiť do piateho ročníka čoraz obľúbenejšej Potravinovej zbierky.

Vo všetkých predajniach na Slovensku zapojených do zbierky darovali zákazníci na dobrú vec viac ako 110 ton potravín a drogérie, čo je presne o 22 ton viac ako minulý rok. Z takéhoto množstva potravín možno pripraviť približne 275.000 porcií teplých jedál pre ľudí v núdzi. Do zbierky sa okrem Slovenskej katolíckej charity zapojila aj Potravinová banka Slovenska, Depaul Slovensko, Evanjelickou diakoniou ECAV a OZ Vagus.

Slovenská katolícka charita sa do zbierky zapojila za pomoci svojich diecéznych a arcidiecéznych charít. Tento rok sme pokryli 56 predajní. Prvý krát sa do našej spolupráce zapojili aj dobrovoľníci zo Slovenského skautingu, ktorí pomohli zbierať potraviny v siedmich predajniach. Vďaka štedrosti darcov sme spoločne vyzbierali 70 ton trvanlivých potravín a drogérie. Ľudia v zapojených predajniach Tesca po celom Slovensku darovali najmä trvanlivé potraviny, ako je múka, olej, cukor, soľ, ryža, strukoviny, konzervy a tiež drogériový tovar, napríklad šampóny, sprchové gély a toaletný papier.

Darovaný tovar, ktorý sa počas zbierky vyzbieral, poputoval do charitných zariadení po celom Slovensku, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova, sociálne slabým rodinám, deťom, seniorom ale aj matkám s deťmi či priamo do rodín a k jednotlivcom. Hodnotu vyzbieraného tovaru spoločnosť Tesco ešte navýši o 20%, ktoré pôjdu na podporu fungovania spolupracujúcich charitatívnych organizácií.

V žilinskej diecéze za 3 dni vyzbierali 18 ton potravín a hygieny

Pre Diecéznu charitu Žilina sú výsledky tohtoročnej zbierky v 9 predajniach Tesco úžasné. Počas 3 novembrových dní sa vďaka štedrosti a dobrote mnohých podarilo vyzbierať 18 ton potravín, čistiacich a hygienických potrieb v hodnote 25.000 eur. Niekoľko desiatok zamestnancov a vyše 130 dobrovoľníkov Diecéznej charity Žilina sa zapojilo do zbierky v Žiline, Martine, Čadci, Turzovke, Púchove, Považskej Bystrici, Rajci a Lednických Rovniach. Vyzbierané veci momentálne triedime a distribuujeme do rodín v spolupráci s dobrovoľníkmi farských charít.

O zbierke v púchovskom Tescu nám napísala naša čitateľka Margita Bašová: „V dňoch 9. až 11. novembra sa konala v Púchove potravinová zbierka, ktorá bola určená ako pomoc pre chudobných v Púchove a blízkom okolí. Žilinská diecézna charita zorganizovala dobrovoľníkov, ktorí darované potraviny od ľudí preberali. Medzi dobrovoľníkmi boli aj mladí študenti, ktorí boli s touto akciou takí nadšení, že sa prihlásili do služby znova. Tovar sa hromadil a oni videli ako ľudia chcú nezištne pomáhať. S dobrou spoluprácou pracovníčok Tesca sa akcia dobre vydarila a my sme mali príjemný pocit, že sme boli pri tom.“

Zdroj: charita.sk